ÖİB'den yeni özelleştirmeler

ÖİB'den yeni özelleştirmeler

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri ile Kemerköy Liman Sahası'nın bir bütün halinde satılacağını açıkladı. Aynı açıklamada Yatağan ve Güney Ege Linyit İşletmeleri'nin de satış ilanı yer aldı

A+A-

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri ile Kemerköy Liman Sahası, Çatalağzı Termik Santrali ve Yatağan Termik Santrali için ihale ilanı yayımladı.

ÖİB'nin internet sitesinde yer alan ilana göre, Kemerköy ve Yeniköy için son teklif verme tarihi 24 Ocak, Çatalağzı için son teklif verme tarihi 5 Şubat ve Yatağan için son teklif verme tarihi 10 Şubat olarak belirlendi. İhalelerde geçici teminat tutarlarının; Kemerköy-Yeniköy için 60 milyon dolar, Çatalağzı için 10 milyon dolar ve Yatağan için 30 milyon dolar olduğu açıklandı. İlanda Çatalağzı Termik Santrali ve santral tarafından kullanılan taşınmazların da varlık satışı yöntemiyle özelleştirileceği belirtildi.

İlanda, "Kemerköy EÜAŞ'a ait Kemerköy Termik Santrali, Yeniköy Yatağan EÜAŞ'a ait Yeniköy Termik Santrali, Yeniköy Linyitleri İşletmesi (YLİ) tarafından kullanılan taşınırlar varlık satışı; Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri tarafından kullanılan taşınmazlar, YLİ'nin üzerinde bulunduğu taşınmazlar ve YLİ tarafından kullanılan taşınmazlar varlık satışı ve kullanım izninin devri; ilgili maden ruhsatları ve bu ruhsatların kapsadığı maden sahaları ile Kemerköy İskelesi ve geri sahasında bulunan taşınmazlar (Kemerköy Liman Sahası) işletme hakkının verilmesi yöntemi ile bir bütün halinde (Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri ile Kemerköy Liman Sahası)özelleştirilecektir" denildi.

Güney Ege Linyit İşletmeleri ve Yatağan da listede

Yatağan termik santrali ile ilgili açıklamada şu ifadeler yer aldı:
"YEAŞ'a ait Yatağan Termik Santrali ile Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) tarafından kullanılan taşınırlar varlık satışı; Yatağan Termik Santrali tarafından kullanılan taşınmazlar, GELİ’nin üzerinde bulunduğu taşınmazlar ve GELİ tarafından kullanılan taşınmazlar varlık satışı ve kullanım izninin devri; ilgili maden ruhsatları ve bu ruhsatların kapsadığı maden sahaları işletme hakkının verilmesi yöntemi ile bir bütün halinde özelleştirilecektir."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.