OPEC, günlük üretim kotasını sabit tutacak

OPEC, günlük üretim kotasını sabit tutacak

Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) petrol bakanları, Viyana’da yaptıkları toplantıda kartel üyesi 12 ülkenin 30 milyon varillik günlük ham petrol üretim kotasını muhafaza etme kararı aldı.

A+A-

Toplantının ardından basına açıklama yapan OPEC Genel Sekreteri Abdalla S.El-Badri, 12 üye ülkenin halen günlük olarak 30 milyon varil ham petrol ürettiğini ifade ederek, petrol piyasasındaki olumlu gelişmeler kapsamında günlük üretim kotasının korunmasına karar verdiklerini bildirdi. Bu arada basına dağıtılan ortak bildiride, Genel Sekreter Abdalla S.El-Badri’nin görev süresinin 1 Ocak'tan itibaren bir yıl uzatıldığı bildirildi. Toplantının ardından basına açıklama yapan İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zangeneh de ülkesine BM Güvenlik Konseyi tarafından getirilen yaptırımların kaldırılmasının ardından günlük petrol üretimini 2.7 milyon varilden 4 milyon varile çıkaracaklarını bildirdi.   
BM Güvenlik Konseyi, İran’a nükleer programına ilişkin 5+1 ülkeleriyle yaşadığı sorunlar nedeniyle ekonomik yaptırım uyguluyordu. İran yönetiminin geçtiğimiz günlerde Cenevre’de yapılan görüşmede 5+1 ülkeleriyle anlaşma imzalamasının ardından Tahran yönetimine uygulanan yaptırımların 6 ay içinde kaldırılması vaad edilmişti. Ancak yaptırımların tümüyle kaldırılabilmesi için İran yönetiminin Cenevre anlaşmasını en geç altı ay içinde uygulamaya koyması ve uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması gerekiyor. OPEC petrol bakanlarının bir sonraki toplantısının 11 Haziran 2014’te Viyana’da yapılması da kararlaştırıldı.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.