Operasyonda hukuki boşluk mu var

Operasyonda hukuki boşluk mu var

TMSF'nin Bank Asya'ya yönetimine el koymasına dayanak teşkil eden ilgili madde yönetim deeğişikliği için genel kurulu şart koşuyor

A+A-

TMSF tarafından yönetimine el konulan Bank Asya ile ilgili yeni gelişmeler çıkmaya devam ediyor. Dün bazı çevrelerde konuşulan ancak çok fazla dile getirilmeyen bir nokta twitter fenomeni Fuat Avni tarafından duyuruldu. Fuat Avni attığı twitlerde olayın operasyondan sonra hukukçular tarafından fark edildiğini ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Başbakanlık ve TMSF arasında bir krize neden olduğunu ifade etti.

Fuat Avni'nin bahsettiği Bankacılık Kanunu'nun 18. ve 71. maddeler ile ilgili. TMSF daha önceki örneklerde olduğu gibi 71. maddeden değil Bank Asya'ya ilgili kanunun 18. maddesi gereği el koydu, yönetim kuruluna atamalar yaptı ve dün gece de yeni yönetim kendi arasında görev dağılımı yaptı. 

Ancak TMSF'nin dayanak aldığı Bankacılık Kanunu'nun 18.maddesi TMSF'ye yönetimin değiştirilmesi hakkını vermiyor. İlgili maddeye göre yönetim kurulunun değiştirilebilmesi ancak genel kurulun kararı ile gerçekleşebiliyor. Bu nedenle olağanüstü genel kurulun toplanması ve yönetimin ancak ondan sonra değişmesi gerekiyor. 

 

İşte Fuat Avni'nin konu ile ilgili twitleri

1. Saray'da ortalık fena karıştı. Saray ile Başbakanlık arasındaki telefon trafiği had safhaya ulaştı.

2. Bank Asya'ya yönelik siyasi gasp operasyonunda büyük bir hukuki hata yapıldığı anlaşıldı.

3. Yezid'in hukukçuları hatayı fark etti. Gece gece bürokratlar ayağa kaldırıldı. Ortalık hareketlendi.

4. Bank Asya operasyonunda Bankacılık Kanunu'nda olmayan bir işlem yapıldığı ortaya çıkınca Yezid, fena halde köpürdü.

5. Banka yönetimi Bankacılık Kanununun 18. Maddesine dayanılarak değiştirilmiş. Bu maddenin böyle bir yetki vermediği yeni öğrenildi.

6. Mevcut yasaya göre TMSF bir bankanın yönetimini 71. maddeye göre değiştirebiliyor. 18. maddede yönetimi değiştirme yetkisi yok.

7. Bank Asya ortaklarından istenen belgelerin BDDK'ya geç verilmesinin cezası kanuna göre 5-10 bin TL arasında para cezası gerektiriyor.

8. Sabahtan beri bu skandalın ortaya çıkmasını engellemeye çalışıyorlar. Duyulmaması için ellerinden geleni yapıyorlar.

9. Yezid'in hukukçuları bu hatanın TMSF tarafından kasıtlı yapıldığını düşünüyor. Olay paralele bağlandı.

10. BDDK ve TMSF'nin nasıl bir skandala imza attığını öğrenince Yezid'in düştüğü ibretlik hali görmeliydiniz.

11. Yezid, saatlerce BDDK ve TMSF'nin bilerek kendine ihanet ettiğini ve hepsinin paralelci olduğunu sayıklayıp durdu.

12. BDDK ve TMSF biatçılarının hukuku çiğneyerek attıkları adımlar, beklemedikleri şekilde ayaklarına dolandı.

13. Her iki kurumun elemanları Yezid tarafından paralelci diye yakında kıyıma uğrayacak ve hakim karşısında yalnız kalacaklar.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.