Operasyonlar yatırımları durdurdu

Operasyonlar yatırımları durdurdu

İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, operasyonların ekonomiye güveni azalttığını ve bir çok yatırımın beklemeye alındığını söyledi

A+A-

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İstanbul ve İzmir'de düzenlenen operasyonların iş dünyasının ekonomiye olan güvenini olumsuz etkilediğini, birçok yatırımın beklemeye alındığını söyledi.


Demirtaş, İzmir ekonomisinin dünya ve Türkiye'deki siyasi olumsuzluklara anında tepki veren bir özelliğe sahip olduğunu belirterek 17 Aralık'ta İstanbul'da başlayan ve İzmir'de de devam eden operasyonlar sonrasında yaşanan gelişmelerin ekonomiye güven açısından olumsuz etkilere neden olduğunu ifade etti.


Ekonominin ancak istikrar ortamında gelişebileceğine dikkat çeken Demirtaş, şöyle konuştu: "Tüm üyelerimize 2014 yılında iki seçim olacağını, operasyonlar ve yolsuzlukla ilgili olumsuzlukların ekonomik dengelerde sorun yaratabileceğini söylüyoruz ve limandan fazla açılmamalarını, dikkatli olmalarını öneriyoruz. Bu olumsuzlukların bir an öncesini bitmesini istiyoruz. Siyasi istikrarsızlık iş dünyasını tedirgin ediyor. Bölgemizdeki birçok yatırım beklemeye alındı. Yabancı yatırımcı anlamında da yoğun geçen bir dönemin ardından durgun bir döneme girdik. Özel sektördeki bu durgunluk ülkenin büyüme oranını doğrudan etkileyecektir. Bunun için bu belirsizlik ortamının bir an önce bitmesi gerekiyor. Sorun varsa üzerine gidilmeli, yolsuzluk varsa üstü kapatılmamalı, sonuna kadar üstüne gidilmeli. Ülkemizin adı rüşvetle yolsuzlukla anılmamalı."
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.