Operasyonun Borsa'ya maliyeti 43 milyar lira

Operasyonun Borsa'ya maliyeti 43 milyar lira

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, NTV-CNBC-e ortak yayınına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı

A+A-

Babacan, bir soru üzerine, 17 Aralık itibariyle yaşanılan sürecin Türkiye ve dünyada yakından takip edildiğini söyledi. Hükümet olarak yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadelede ciddi kararlılıkları olduğunu anlatan Babacan, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerini de her zaman ön planda tuttuklarını söyledi.

Yolsuzluk iddiaları hakkında iseBabacan, "Bu konularla alakalı ne kadar iddia varsa bunların hepsinin mutlaka incelemesi ilgili birimlerce yapılır ve gerçekten bir hata içine düşen varsa bunun mutlaka er ya da geç hesabını verir. Böylesine açık bir demokraside, açık bir ülkede, açık bir ekonomide hiçbir şeyin üzerine zaten kapatamazsınız" dedi.

17 Aralık'tan sonra geçen hafta da ikinci bir dalga yaşandığını söyleyenBabacan, "İkinci dalgaya bakacak olursanız gerçekten seçilen aktörlerle, zamanlamasıyla, içerikle ve yöntemle beraber ele aldığınızda son derece vahim bir tablo ile karşı karşıyayız. Burada yargının ve emniyet teşkilatının içinde farklı bir yapılanma artık çok açık şekilde ortaya çıkmış durumda. Devletin emir komuta zinciri dışında, güçler ayrılığı prensiplerinin dışında farklı bir yapılanma var" dedi.
Operasyonundan soraki ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Babacan,şöyle konuştu:

"Hisse senetleri piyasasında, 17 Aralık operasyonundan önceki cuma akşamından 17 Aralık Cuma akşamına kadar olan sürece bakacak olursak halka açık şirketlerimizin toplam değeri 270 milyar 906 milyon dolardan 221 milyar 572 milyon dolara düşmüş. Yani 49 milyar 334 milyon dolarlık değer kaybı söz konusu sadece halka açık şirketlerimizin toplam değerinden. Halk Bankasında da 9 milyar 498 milyon dolardan 6 milyar 762 milyona düşüş var. Yani değer kaybı 2 milyar 736 milyon dolar. Bunun dışında kurun artmış olmasının getirdiği özellikle reel sektörün borçluluğundaki artış var. Öte yandan faizler. Faizler arttığında bunun hem Hazineye maliyeti var hem reel sektöre maliyeti var, hem hane halkına, tüketici kredilerinemaliyeti var. Dolayısıyla herkesin bedel ödediği bir tablo ortaya çıkıyor. Türkiye'ye varlık değerleri açısından bunun maliyeti çok yüksek oldu."
 

-Çıkışların bir kısmı geri döndü

15 günlük süreçte hisse senedi piyasasından yabancı yatırımcıların net anlamda çıkışının 238 milyon dolar olduğunu söyleyen Babacan, bunun dün 85 milyon dolarının yeniden giriş yaptığını söyledi. Babacan,"Toplam değerlere bakıldığında 49 milyar 334 milyon dolarlık değer kaybının 16 milyar 343 milyon doları pazartesi günü yeniden telafi edildi. Yani 15 günlük kaybın 3'te 1'ini bir günde telafi ettik" dedi.

Bu süreçte ilk hafta fazla bir döviz çıkışının olmadığını söyleyen Babacan, "Toplam dövize baktığımızda 764 milyon dolarlık çıkış ama sadece dün bunun 110 milyon dolarının geri girdiğini görüyoruz" dedi.

-Halkbank,İran ile iş yapabilen tek banka

Babacan, Halk Bankası ile ilgili soruyu yanıtlarken de iktidarları döneminde kamu bankalarının yönetim anlayışının tamamen değiştiğini, bankaların ticari prensiplere göre, kar ve hizmet odaklı çalıştıklarını söyledi.Kamu bankaların 3 ayrı kurum tarafından denetlendiğini belirten Babacan, şöyle konuştu:

"Halk Bankası esnafımıza kredi veren bir banka ve yüzde 49'u halka açık. Borsada hisse senedi itibar gören bir banka. Aynı zamanda İran ile iş yapabilen tek banka. İran ile iş yapabilmek için tüm uluslararası düzenlemelere tam uymak zorundasınız. İkincisi İran'ın ve ABD'nin güvenini kazanmak zorundasınız.Dolayısıyla bütün bunları gerçekleştirip İran ile ticaretin finansmanını yöneten tek banka... Tabii ki içeride ve dışarıda Halkbank'a yönelik ciddi bir gıpta var. Bankanın tüzel kişiliğine yönelik iddia söz konusu değil ama genel müdür üzerinden tüm banka yıpratılmaya çalışılıyor."

Babacan, Halk Bankası Genel Müdürlüğü için bugünlerde bazı adaylar üzerinde çalıştıklarını, henüz net bir karar vermediklerini söyledi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.