Otomotiv ihracatı rekor kırdı

Otomotiv ihracatı rekor kırdı

Mart ayında otomotiv ihracatında son 6 yılın rekoru kırıldı. İhracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 2 milyar 128 milyon dolara yükseldi

A+A-

Otomotiv ihracatında mart ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 2 milyar 128 milyon dolarlık ihracata imza atılarak, son 6 yılın en yüksek rakamına ulaşıldığı bildirdi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, otomotiv ihracatı, 2 milyar dolar bandını bir kez daha aştı. Yılın ilk çeyreğinde de 2013'ün aynı dönemine göre yüzde 8 büyüme sağlayarak 5 milyar 546 milyon dolarlık dış satış yakalayan sektörde, mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 2 milyar 128 milyon yüzde dolar ihracat gerçekleştirildi.

Bir yıldır kesintisiz artışı yakalayan otomotiv ihracatı, 2008 yılının eylül ayından bu yana en yüksek dış satışına ulaştı.

Birliğin yönetim kurulu başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisi olarak Türkiye'nin toplam ihracatının üzerinde büyüme gösterdiklerini hatırlatarak, "Ana ihracat pazarımız AB ülkelerinde son aylarda istikrarlı artışlar, mart ayında kendini iyice gösterdi ve yüzde 22 seviyesine çıktı. Bu artışların sürekli hale gelmesi, hatta böyle büyük oranlarda olması bizi tatlı bir heyecanı sürükledi. 'Acaba bu yıl 23 milyar dolarlık ihracatı yakalayabilir, hatta yeni bir rekoru kovalayabilir miyiz' duygusu yarattı" ifadelerini kullandı.

Yan sanayide, 854 milyon dolarlık dış satış

OİB'in mart ayı ihracat raporuna göre, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 büyüme gerçekleşen yan sanayi, 854 milyon dolarlık dış satışa imza attı. Binek otomobil ürün grubunda, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 10 büyümeyle 718 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda, yüzde 34 yükselişle 422 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti.

Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda da yüzde 15 yükselişle 104 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, ''diğer'' başlığı altındaki ürünlerde, yüzde 46 azalışla 29 milyon dolarlık dış satış yapıldı.

Yılın ilk çeyreğinde, yan sanayide yüzde 11 büyümeyle 2 milyar 455 milyon, binek otomobilde yüzde 9 yükselişle 1 milyar 809 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 4 artışla 977 milyon ve otobüs-minibüs-midibüste yüzde 6 yükselmeyle 226 milyon dolarlık ihracata imza atıldı. ''Diğer'' başlığı altında da yüzde 18 gerilemeyle 79 milyon dolar dış satış gerçekleşti.

AB ülkelerine ihracatta yüzde 22 artış

Ülke bazlı ihracat verileri incelendiğinde, mart ayında Almanya'ya yüzde 32 artışla 351 milyon dolar, Birleşik Krallık'a yüzde 31 yükselişle 196 milyon dolar, Fransa'ya ise yüzde 14 artışla 240 milyon dolarlık ihracat yapıldı. AB ülkelerine ihracatta yüzde 22 oranında artış gerçekleşirken, dış satışların yüzde 74'ünün de bu bölgeye olması dikkat çekti. Yılın ilk çeyreğinde de Almanya'ya yüzde 24 yükselişle 920 milyon, Birleşik Krallık'a yüzde 19 büyümeyle 562 milyon, Fransa'ya da yüzde 3 artışla 577 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.