Otomotiv sanayi, ağustosta tam gaz

Otomotiv sanayi, ağustosta tam gaz

OSD’nin açıkladığı rapora göre otomotiv sanayi, ağustos ayında hem üretimini hem de ihracatını artırdı.

A+A-

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından hazırlanan “Üretim - İhracat - Pazar Raporu” verilerine göre; otomotiv sanayinin ihracatı artarken iç pazarda da büyüme yaşandı. İç ve dış talepteki hareketlilik, ağustos ayında otomotiv sanayiindeki üretime olumlu yansıdı. Üretim, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,9 artışla 45 bin 608 adete yükselirken, otomobil üretimi yüzde 34,5 artış kaydetti. Ağustos’ta otomobil pazarı da yüzde 25,2 artışla 51 bin 611'e yükseldi. Otomotiv sanayi ihracatı ise yüzde 50,8 artarak 39 bin 686 adete çıkarken, otomobil ihracatı aynı ayda yüzde 70,4 artış kaydeti.

2013 yılı Ocak-Ağustos dönemindeki toplam üretim, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7 artarak 727 bine, otomobil üretimi ise yüzde 16 oranında artışla 398 bin adede yükseldi.

Yılın ilk sekiz aylık döneminde bir önceki yıla göre toplam otomotiv sanayi ihracatı yüzde 14 artışla 541 bin adet, otomobil ihracatı ise yüzde 16 oranında artışla 308 bin adet olarak gerçekleşti.

2013 yılı Ocak - Ağustos döneminde toplam pazar ise 2012 yılı aynı dönemine göre yüzde 12 oranında artarak 543 bin adet oldu. Aynı dönemde otomobil pazarındaki artış ise yüzde 21 düzeyinde gerçekleşerek 399 bin adede yükseldi.

Otomobilin aksine ticari araç pazarı küçüldü

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen, Otomotiv Sanayii’nin üretim, ihracat ve pazar açısından büyümesinin sektör açısından umut verici olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Yılın ilk sekiz aylık döneminde sektörün gösterdiği performans, yılın kalanı için tahminlerimizin isabetli olduğunu gösteriyor. Bu elbetteki sektörümüz açısından sevindirici bir gelişmedir. Diğer taraftan sanayi üretimi ve ihracattaki rekabet gücü bakımından önem taşıyan hafif ticari araçlar ve kamyonda ekonominin yavaşlanmasından kaynaklanan talep gerilemesi olduğunu görüyoruz. Özellikle ÖTV ile birlikte K2 Belgesi bedellerinin beklentilerin üzerinde artış göstermesi, iç pazar talebindeki durgunluğun artarak devam etmesine sebep oldu. Hafif ticari araç pazarının geçtiğimiz yıla göre yüzde 9 oranında azalması, Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yakaladığı büyüme rakamlarına rağmen üreticileri endişelendiriyor.”
Ağustos ayı içerisinde tüketicilerin otomobil taleplerini öne çektiğinin altını çizen Önen, “Sanayimizin yaz döneminde üretime ara vermesine ve AB’ndeki talep daralmasına rağmen ihracatın artması da üretime olumlu yansıdı. Dileğimiz yıl sonuna kadar iç ve dış talepte hareketliliğin devam etmesidir” dedi.


 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.