Özel sektör 70 milyar dolar dış borç ödeyecek

Özel sektör 70 milyar dolar dış borç ödeyecek

Özel sektörün uuzun ve kısa vadeli dış borçları ocak ayında az da olsa azaldı. 155.9 milyar dolarlık dış borç ile 39.9 milyar dolarlık dış borcun 70.6 milyar doları 1 yıl içinde ödenecek

A+A-

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 2014 ocak ayı sonunda bir önceki yıl sonuna göre 500 milyon dolar azalarak 155,9 milyar dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2014 yılı ocak ayına ait özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcuna ilişkin gelişmeleri yayımladı.

Ocak sonu itibariyle, özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, 2013 yıl sonuna göre 500 milyon dolar azalarak 155,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Borçluya göre dağılım incelendiğinde, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 68 milyon dolar arttığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının 60 milyon dolar azaldığı gözlendi. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 184 milyon dolar azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 1,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 265 milyon dolar azalırken, tahvil stoku ise 3,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, ocak sonu itibariyle tahvil hariç toplam kredi borcunun yüzde 88,5'ini oluşturan özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 319 milyon dolar, yüzde 11,5'ini oluşturan resmi alacaklılara olan borçların ise 100 milyon dolar azaldığı gözlendi.

Finansal olmayan kuruluşların, 2013 yılı ocak sonu itibarıyla Türkiye'de yerleşik bankaların yurt dışı şube ve iştiraklerinden sağlamış oldukları kredi stoku 2013 yıl sonuna göre 112 milyon dolar azalarak 20,5 milyar dolar, yabancı ticari bankalardan sağlamış oldukları krediler ise 16 milyon dolar artarak 35,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, özel sektörün yurt dışından sağladığı 155,9 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 57,9'unun dolar, yüzde 34,8'inin avro, yüzde 5,9'unun Türk Lirası ve yüzde 1,4'ünün ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

 Kısa vadeli kredi borç 39,9 milyar dolar 

 

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcunun, ocak sonu itibariyle sektör dağılımı incelendiğinde, toplam borcun yüzde 54,7'sini oluşturan finansal olmayan kuruluşların yurt dışından sağladığı 85,3 milyar doları tutarındaki borcun, yüzde 58,5'i hizmetler sektörü, yüzde 41'i sınai sektörler ve yüzde 0,5'i de tarım sektörü tarafından kullanıldı.

Ocak sonu itibariyle, özel sektörün yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu (ticari krediler hariç), 2013 yıl sonuna göre 1,3 milyar dolar azalarak 39,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Borçluya göre dağılım incelendiğinde ise 2013 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,7 milyar dolar azalış, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 547 milyon dolar artış gösterdi.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, özel sektörün yurt dışından sağladığı 39,9 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun yüzde 50'si dolar, yüzde 37,7'si avro, yüzde 11,6'sı Türk Lirası ve yüzde 0,7'si ise diğer döviz cinslerinden oluştu.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, ocak sonu itibariyle kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 70,6 milyar dolar tutarında olduğu gözlendi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.