Patates Erken Alanları Sevindirdi

Patates Erken Alanları Sevindirdi

- TÜİK istatistiklerine göre, üretiminin 800 bin tonun üzerinde azalarak 4 milyon tona düşmesi nedeniyle patatesin pazar ve marketlerde kilogram fiyatı 3,5 liraya kadar yükseldi- 50 kilogramlık çuvalının 45-50 lira olduğu eylül-ekim aylarında patatesini

A+A-
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) istatistiklerine göre, üretiminin 800 bin tonun üzerinde azalarak 4 milyon tona düşmesi nedeniyle patatesin pazar ve marketlerde kilogram fiyatı 3,5 liraya kadar çıktı.

TÜİK'inverdiği bilgilere göre, sebze ürünleri üretim miktarının bir önceki yıla göre yüzde 0,7 oranında artarak yaklaşık 27,8 milyon ton olarak gerçekleştiği 2012 yılında patates üretimi, yüzde 3,9 oranındaki yükselmeyle 4,8 milyon ton oldu.

Bu üretimle 2013 yılı kışında patates fiyatlarında bir yükselme yaşanmazken, yaşanan rekabetle vatandaş ortalama 1,5 liradan ürün alabildi.

2013 yılında ise sebze ürünleri üretim miktarı yüzde 2,3 artarak yaklaşık 28,5 milyon tona çıksa da patates üretimi, yüzde 17,7 azalmayla 4 milyon ton civarında gerçekleşti. 800 bin tonun üzerindeki bu düşüş, patates fiyatlarına yansıdı. Afyonkarahisar gibi üretim bölgelerinde 2013'teki hasadın ardından eylül-ekim aylarında 50 kilogramlık çuvalı perakendede 45-50 liraya satılan patatesin kilosu, kış aylarında market ve pazarlarda 3,5 liraya kadar yükseldi.

Buna göre, eylül-ekim aylarında kışa hazırlık için çuvalla patatesini alanlar, fiyat artışından etkilenmeyerek karlı çıktı. (AA)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.