Petkim, Petlim'in yüzde 30'unu sattı

Petkim, Petlim'in yüzde 30'unu sattı

Petkim, Petlim Limancılık'ın yüzde 30'unu 250 milyon dolara Goldman Sachs'a sattı.

A+A-

Petkim, Petlim Limancılık'ın yüzde 30'unu 250 milyon dolara Goldman Sachs'a sattı. Satılan finansal duran varlık Petkim'in son açıklanan bilançosundaki aktif toplamının yüzde 4.53'ünü oluşturuyor. Satış işlemi peşin olarak yapıldı .Satış ile elde edilen 530 milyon TL'lik kar, şirket tarafından yapılan açıklamaya göre UFRS mali tablolara özkaynak işlemi (artışı) olarak yansıması bekleniyor.

Petkim'in son açıklanan bilançosunda özkaynak büyüklüğü 1 milyar 663 milyon 70 bin 74 lira düzeyindeydi. Satıştan elde edilen 530 milyon liranın özkaynaklara eklenmesi durumunda özkaynak toplamı 2 milyar 193 milyon 70 bin 74 liraya yükselecek. Ödenmiş sermayesi 1 milyar lira ve Sermaye Düzeltmesi Farkları kalemi 486.85 milyon lira olan Petkim'in satıştan elde edilen karla birlikte bedelsiz sermaye artışı opsiyonu da yükselmiş olacak

Güne sakin başlayan ancak ikinci seansta Petkim hisseleri karar açıklanmadan önce 4.32 liraya kadar yükselmesine rağmen kapanışa 1 saat kala 4.05'e kadar geriledi. Petkim hisseleri dün 3.89 liradan kapanmıştı

Petkim tarafından KAP'a yapılan konu ile ilgili açıklama şu şekilde: 

"Bağlı ortaklığımız Petlim Limancılık Ticaret A.Ş. ("Petlim") ile ilgili olarak Goldman Sachs International ("GSI", iştirakleri ile birlikte "GS") ve SOCAR Turkey Enerji A.Ş.("STEAŞ") ile yaptığımız görüşmeler hakkındaki 18 Temmuz 2014 tarihli özel durum açıklamamızı takiben, Petlim'in sermayesinin % 30'unu temsil eden 45 milyon adet hisseyi ("Hisseler") 250 milyon ABD Doları bedel karşılığında GSI tarafından satın alınmıştır.
Diğer taraftan GS, STEAŞ ile yedi yıl süreli bir satma hakkı (put option) sözleşmesi imzalayarak, bu satma hakkı (put option) sözleşmesi karşılığında STEAŞ'a 50 milyon ABD Doları tutarında peşin ödeme yapacaktır. Keza ilgili satım opsiyonunun GS tarafından kullanılması halinde STEAŞ, GS'ın Şirketimizden devralmış olduğu Hisseler'i, opsiyon sözleşmesinde tarafların anlaşmış olduğu ve hakkın kullanılmasından önce ödenecek olan minimum getiriye ek olarak ödenecek 300 milyon ABD doları karşılığında GS'den devralacaktır. Petkim'in, bahsedilen satma hakkı (put option) sözleşmesinden kaynaklanacak bir yükümlülüğü bulunmayacaktır.
Diğer taraftan GS, STEAŞ'a karşı ileri süreceği satma hakkından kaynaklanabilecek riski minimize edebilmek amacıyla, sahibi olduğu Hisseler ve satma hakkı üzerinde, nihai yatırımcılar lehine teminat tesis edecektir. "Hisseler"in, herhangi bir zamanda satılması durumunda, STEAS tarafından taahhüt edilen satma hakkı bedelinin üzerinde bir getiri yaratması durumunda, ilgili artı değer STEAŞ ile ve oransal olarak söz konusu nihai yatırımcılar ile GS arasında paylaşılacaktır. GS satma hakkının kullanılmasına kadar geçen süreçte satma hakkından kaynaklanan riskini artırıp azaltabilecektir.
STEAŞ'ın ana hissedarı olan SOCAR Azerbaycan, STEAŞ'ın, yukarıda detayı verilen işlemle ilgili yükümlülüklerini yerine getirebilecek kaynaklara sahip olmasını temin etme niyetinde olduğunu ifade eden bir güvence mektubu (Comfort Letter) sağlamıştır." 

 

PETKİM HİSSE DETAY SAYFASI

 

PETKİM HİSSE SENEDİ SON 1 YILLIK FİYAT HAREKETİ


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.