Philips ve Samsung'a baskın

Philips ve Samsung'a baskın

AB Komisyonu yetkilileri, aralarında Philips ve Samsung gibi dünyaca ünlü markaların bulunduğu elektronik devlerine baskın düzenledi. Şirketler internet satışlarında fiyatlarla oynama suçlamasıyla karşı karşıya.

A+A-

Avrupa Birliği Komisyonu'nun rekabetten sorumlu yetkilileri, aralarında Samsung ve Philips dünyaca ünlü markaların bulunduğu elektronik şirketleri hakkında soruşturma başlattı. İddiaya göre, şirketler ürün fiyatı konusunda aralarında yasal olmayan anlaşmalar yaparak rekabet kurallarını ihlâl ediyor. Şirketler hakkında, internet ortamında arz edilen ürünlerin sayısını sınırlı tutma ve bu şekilde fiyatları yükseltme şüphesi bulunuyor. AB Komisyonu, şirketler arasındaki gizli anlaşmaların ürün fiyatlarının yükseltebileceğine ve bu şekilde tüketiciyi dezavantajlı konuma düşürebileceğine dikkat çekti.
Soruşturma çerçevesinde bu hafta içerisinde birçok Avrupa ülkesinde elektronik branşının farklı aşamalarında faaliyet gösteren şirketlere baskınlar düzenlendi. Almanya'da Media-Markt ve Media-Saturn gibi elektronik ürünlerin satıldığı şirketlerin ofislerinde de incelemeler yapıldı. AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, elektronik ürünlerin üretimi, pazarlaması ve satışından sorumlu şirketlerin incelendiği ifade edildi. Şirketten yapılan açıklamalarda ise Avrupa Birliği Komisyonu ile kapsamlı bir işbirliği içinde olduğu belirtilirken daha fazla ayrıntı verilmedi. AB Komisyonu Rekabet Genel Müdürlüğü yetkililerinin antitröst davası açması durumunda, şirketlerin yüksek miktarda para cezasına çarptırılması söz konusu. Para cezasının şirketlerin yıllık cirosunun yüzde 10'una kadar çıkması mümkün.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.