Portekiz, Kurtarma Programı'ndan çıkıyor

Portekiz, Kurtarma Programı'ndan çıkıyor

Portekiz’in kurtarma programından 17 Mayıs’ta çıkması öngörülüyor. Portekiz, İrlanda ve İspanya’nın ardından kurtarma programından çıkan üçüncü Avro Bölgesi ülkesi olacak.

A+A-

Portekiz’in, Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) destekli kurtarma programından çıkma kararını değerlendiren AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, “Portekiz artık kendi ayakları üzerinde yürüyecek. Bu sadece Portekiz için değil Avrupa için de başarı” dedi.

Avro Bölgesi toplantısında konuşan Barroso, gelinen aşamanın Portekiz’in kendisi için belirlenen programı üç yıldır sıkı şekilde uygulamasıyla mümkün olduğunu belirterek elde edilen sonuçların etkileyici olduğunu söyledi. Barroso, Portekiz’in kararlılığının saygıyı hak ettiğini belirterek, “Acısız olmaktan uzak ancak kaçınılmaz bir süreçti” dedi.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, mali programdan başarılı şekilde çıkılmasının, Portekiz’in ve halkının krizden daha güçlü çıkmak için birlikte çalışma konusundaki devasa kapasitesini gösterdiğini de kaydetti.

Ekonomik krizle kendi imkanlarıyla baş edemeyen Portekiz, bazı reformları devreye sokma şartıyla, 2011’de AB ve IMF’den 78 milyar avro tutarında borç almıştı.

Portekiz’in kurtarma programından 17 Mayıs’ta çıkması öngörülüyor. Portekiz, İrlanda ve İspanya’nın ardından kurtarma programından çıkan üçüncü Avro Bölgesi ülkesi olacak.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.