Portföylerde altına ilgi artıyor

Portföylerde altına ilgi artıyor

Büyük yatırımcılar son 3 aylık dönemde portföylerindeki altın varlıklarını yeniden arttırmaya başladılar.

A+A-

FED’in başkan adayı Janet Yellen’ın açıklamaları yakın vadede varlık alımlarında azaltıma gidilmeyeceği sinyalini verirken, bu sinyalin altın tarafında olumlu etki yarattığı görülüyor. Açıklamalar ile yükselen altın milyarder hedge fon yöneticisi John Paulson’a da yaradı. Yılın ikinci çeyreğinde özellikle Nisan ise düşen altın fiyatlarında Paulson elindeki altın varlıklarını azalttığını açıklaması sonrasında geçtiğimiz 3 aylık dönemde yeniden altın işlemlerini değitirmedi. SPDR Gold Trust'ın en büyük yatırımcısı konumunda olan Paulson & Co. 30 Eylül itibariyle 10.23 milyon hisse bulundurarak 30 Haziran'daki pozisyonunu değiştirmemiş oldu. Milyarder George Soros ise Market Vectors Gold Miners ETF'de varlık aldı.
Külçe altında geçtiğimiz çeyrekte yüzde 21 değer kaybı yaşanırken, yatırımcılar 118.7 metrik tonluk altını EFT’ler vasıtası ile elden çıkarttılar. Nisan ayı ile birlikte yüzde 9.2 düşen altın ayı piyasasına girerken, 28 Haziran’da 34 ayın dip seviyelerine geldi. Düşen fiyatlar altın ve mücevher tarafına olumlu yansıdı. Sarı metal 2000’den bu yana ilk kez yıllık bazda düşüş kaydederken, FED’in varlık alımlarının devamının geleceği sinyali ile sınırlı da olsa bir tırmanış gözleniyor. Altın 2008'den Haziran 2011'e kadar olan dönemde yüzde 70 değer kazandı.

Altın yatırımlarının yeniden artışa geçerken 3.5 milyar dolarlık deniz aşırı fonu yöneten Oakbrook Investments LLC eş yatırım şefi Peter Jankovskis, altın için en kötünün geride kalmış olabileceğini fakat görünümün aşağı yönlü olmaya devam edeceğini kaydetti. Jankovskis, "Yılın erken zamanlarında gördüğümüz büyük satışlar bazı yatırımcıların çekilmesine neden oldu ve şimdi oyuncuların bazıları altına nasıl yatırım yapabileceklerine karar vermeye çalışıyor. En kötüsü geçmiş olabilir ama görünüm daha da düşüş olacağı yönünde" yorumunda bulundu.
Aralık vadeli altın kontratlarında Yellen’ın açıklamaları sonrasında yükseliş kaydedilirken 1.288 dolara gelindi. Yıl genelinde bakıldığında ise yüzde 23 düşüş kaydedildi. Standard&Poor’s GSCI 24 emtianın yer aldığı endeks yıl genelinde yüzde 4.4 düşerken MSCI dünya endeksi bu süre zarfında yüzde 17 yükseldi. Dolar endeksi ise yüzde 3.3 değer kazandı. Aynı dönem için ABD tahvil endeksine bakıldığında ise yüzde 2.3’lük düşüş gözlendi. Küresel altın ETF’leri yüzde 29 düşerken2010’den bu yana en düşük seviyelere geriledi. Altında fiyatlar Eylül 2011’de gördüğü zirve seviyesi olan 1.923 dolardan yüzde 33 düştü. Paulson&Co’nun raporunda yüksek enflasyon korkularının uzun vadede altını arzu edilir hale getireceği kaydedilirken, Goldmans Sachs’tan yapılan değerlendirmede ise 2014’tede satışların süreceği kaydedildi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.