Risk sorgulaması cepten yapılabilecek

Risk sorgulaması cepten yapılabilecek

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), geliştirdiği mobil uygulama "KKB Mobil" ile raporlara hızlı ve kolay erişim imkanı sunmaya başladı

A+A-

Bankalar arasında kredilerin takip ve kontrolünü sağlamak üzere gerekli bilgi paylaşımını gerçekleştirmek amacıyla 9 bankanın ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB),  geliştirdiği mobil uygulama "KKB Mobil" ile raporlara hızlı ve kolay erişim imkanı sunuyor.

KKB'den yapılan açıklamaya göre, bir süredir  "www.kkb.com.tr" üzerinden kişilerin kullanımına sunulan Risk Raporu, Çek Raporu ve üçüncü kişi raporları artık mobil cihazlardan da anında görülebilecek. IOS, Android ve Windows 8 için tasarlanan uygulama sayesinde her an her yerden birkaç saniye içerisinde tüm detayları ile raporlara ulaşılabilecek.

KKB Mobil uygulaması sayesinde uygulamayı indiren herkes kredi kartları da dahil olmak üzere her türlü  krediye ilişkin toplam limit ve risk bilgilerini, ödemelerinin zamanında yapılıp yapılmadığını görebilecek, tüm bankalardaki kredili hesaplarının detaylarını kontrol edebilecek, hali hazırda ne kadar borcunun olduğunu ve kredi geçmişinin bankalar tarafından nasıl göründüğünü birkaç adımda öğrenebilecek. 

 Üçüncü kişiler de yararlanabilecek

 KKB Mobil, yurtdışındaki uygulamalardan farklı olarak üçüncü kişi Risk ve Çek Raporu alımını da mümkün hale getiriyor. KKB Mobil üzerinden yapılacak üçüncü kişi rapor talebi, sistem üzerinde kayıtlı cep telefonundan rapor sahibi kişinin onayına bir mesajla sunulacak. Üçüncü kişinin onay vermesi durumunda rapor tüm detayları ile anında talep eden kişinin mobil cihaz ekranından görülebilecek. 

 Açıklamada görüşlerine yer verilen KKB Genel Müdürü Kasım Akdeniz, KKB Mobil ile finansal risklerin hızlı ve etkin yönetilmesi için çok önemli bir adım attıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"KKB Mobil ile bireyler cep telefonlarından anında üye olabilecek, tüzel kişiler ise internet şubeden üyeliklerini tamamladıktan sonra üye olabilecekler. Üyelik sonrası hem şirketler hem de bireyler mobil uygulama sayesinde kendilerine ait çek ve risk raporlarını alabildikleri gibi üçüncü kişilere ait raporları da aynı uygulamadan talep edebilecekler. Örneğin vadeli ürün satışı yapan bir firma sahibi, alıcıyı yeterince tanımıyorsa alışveriş anında alıcının onayını alarak cep telefonundan çek ve risk raporlarını talep edebilir. Bu sayede alacak riskinin yönetimi daha etkin yapılmış olacak ve tahsilat riski azaltılarak, olası zararların önüne geçilmiş olacak.

Bireyler için de aynı imkan mevcut olup, karşı taraf riski alan herkes ilgili kişiden raporunu talep edebilir. KKB Mobil'in en önemli özelliği kişilerin kendi kredibilitelerini kolay ve etkin şekilde yönetmelerini, finansal kredibilitelerini kontrol altında tutmalarını sağlamasıdır."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.