Ruslar batıya yaptırımları genişletiyor

Ruslar batıya yaptırımları genişletiyor

Rusya, batının ek yaptırımlarını artırması durumunda, karşı atağa geçerek batılı ülkelerden otomobil alımlarını da kapsayan yeni sınırlamalara gidebilir

A+A-

Rusya, ABD ve Avrupa Birliği'nin Moskova'ya karşı ek yaptırımlarını artırması durumunda, karşı atağa geçerek batılı ülkerden otomobil alımlarını da kapsayan yeni sınırlamalara gidebilir.

Moskova'da yayınlanan Vedomosti gazetesinde yer alan habere göre, bu önlemlerin Rusya'da fabrikası bulunan uluslararası otomotiv markaları için yumuşatılması beklenirken, Daimler AG'nin Mercedes-Benz'i gibi ithal edilen lüks sınıf markalar daha kırılgan konumda olabilir.

Batı, Rusya'yı Ukrayna'daki ayrılıkçı gerillaları silahlandırmakla suçlarken, Moskova bu iddiaları reddediyor. Batılı ülkeler Rusya'ya finans ve enerji sektörünü kapsayan yaptırımlar uygularken, Rusya da bu yatırımlara karşılık olarak batıdan pek çok gıda ürününün ithalatını durdurdu.

Vedomosti'nin haberine göre araç ithalatına sınırlama getirilmesi Putin tarafından reddedilse de batının yeni yaptırımlar uygulaması durumunda alternatif olarak alınacak önlemler arasında yer almaya devam ediyor.

Gazetenin haberine göre, hükümetten adını açıklamayan bir kaynak, Rusya'nın tamamen ya da kısmen yaptırım uygulayan ülkelerden araç ithalatını durdurabileceğini söylerken, bir başka kaynak da yeni önlemlerle ilgili bir talimat verilmediğini söyledi.

Rusya sanayi bakanlığından da konu ile ilgili şu ana kadar bir açıklama yapılmadı. Rusya'da uluslararası otomotiv şirketleri 2000'li yılların ortalarından beri 5 milyar dolarlık yatırım yaptılar. Hükümet ithal araçlar üzerindeki vergileri artırarak ve yedek parçalar üzerindeki tarifeleri düşürerek uluslararası yatırımcıyı teşvik etti.

Rusya'da faaliyet gösteren uluslararası otomotiv firmaları arasında Ford Motor, Volkswagen, Renault, Toyota ve Hyundai yer alıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.