Rusya-ABD ticaret hacmi, yaptırımlara rağmen yüzde 13 arttı

Rusya-ABD ticaret hacmi, yaptırımlara rağmen yüzde 13 arttı

Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, Rusya ile ABD arasındaki ticaret hacminin 2018'in ilk 9 ayında yüzde 13 artarak 20.8 milyar dolara ulaştığını ancak bunun yetersiz olduğunu söyledi.

A+A-

ABD'nin Rusya'ya yaptırımlarına ve başkentler arasındaki gerilime rağmen iki ülke arasında ticaret hacmi artıyor.

New York'ta Rus-Amerikan İş Konseyi toplantısında konuşan Antonov, "Yaptırımlar, ikili ticaret hacmini yavaşlatsa da, pozitif bir trend olduğu görülüyor. 2018'in ilk 9 ayında yüzde 13 artarak 20.8 milyar dolara ulaştı" dedi.

'KISITLAMALAR KALKARSA ÇOK DAHA YÜKSEK HACİMLERE ULAŞILIR'

Bu rakamın Rusya ile ABD'nin çıkarlarıyla kesinlikle örtüşmediğinin altını çizen Antonov, siyasi ve ekonomik kısıtlamalardan vazgeçilmesi halinde çok daha yüksek hacimlere ulaşılabileceğinin altını çizdi.

'BÖLGELER ARASI TİCARET ARTIRILMALI'

Antonov, konuşması sırasında Rus ve ABD'li iş insanlarına işbirliğini bölgesel düzeyde artırma çağrısı yaptı.

Ülkeler arasında tam kapsamlı iletişimi ve karşılıklı çıkara dayanan iş ortaklığını yeniden kurmak için yeni yöntemler ve yollar aramaları gerektiğini kaydeden Antonov, ABD'nin eyaletleriyle Rusya'nın bölgeleri arasındaki doğrudan alışverişi artırmanın bu bakımdan çok etkili olacağını vurguladı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.