Rusya, Musul'u BM'ye taşıyor

Rusya, Musul'u BM'ye taşıyor

Rusya, Türkiye’nin Musul yakınındaki Başika'ya asker göndermesini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) gündemine taşıyor

A+A-

Rusya, Türkiye’nin Irak'ın kuzeyindeki Musul kenti yakınlarında bulunan Başika’ya eğitim faaliyetleri için asker göndermesini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) gündemine taşıyor.

RİA Novosti ajansına konuşan bir BM yetkilisi, Rusya’nın talebi üzerine bugün BM Güvenlik Konseyi’nde Türkiye’nin Musul yakınlarına asker göndermesiyle ilgili bir toplantı yapılacağını açıkladı.

Bu arada Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komisyonu Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, BMGK’dan Türk askerlerinin Irak topraklarına gönderilmesini ‘saldırganlık’ olarak değerlendirmesini beklediklerini söyledi.

Klintseviç “Toplantı çağrısı, BMGK daimi üyesi olan Rusya’nın doğal tepkisidir. Türk askerlerinin Irak topraklarına gönderilmesi, Irak’a karşı saldırganlık olarak değerlendirilmelidir” dedi.

Türkiye’nin Musul adımı NATO ile koordine edip etmediğinin henüz bilinmediğini ifade eden Rus parlamenter, “NATO’dan şu ana kadar hiçbir tepki gelmemesi, yeniden çifte standarttan bahsetmemize yol açıyor. Türkiye şimdi durdurulmazsa öngörülemez sonuçlar ortaya çıkabilir. Burada söz konusu olan sadece Irak’a Türk askeri gönderilmesi değil, Türkiye’nin Ortadoğu politikasıdır. Umarım BMGK bu konuda net bir tutum alır ” ifadelerini kullandı.

Türkiye, 4 Aralık günü peşmerge güçlerinin eğitilmesi amacıyla Musul yakınlarına en az 130 asker göndermişti. Irak merkezi hükümeti, asker sevkiyatının kendilerine danışılmadan yapıldığını belirterek 'Türkiye askerlerini 48 saat içinde çekmezse konuyu BMGK’ya taşıyacaklarını' açıklamıştı.

Bunun üzerine Başbakan Ahmet Davutoğlu, Iraklı mevkidaşı Haydar el Abadi'ye bir mektup göndererek ‘Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğünü yıpratacak herhangi bir adım atmayacağını ve Irak hükümetinin hassasiyetleri giderilinceye kadar Başika'ya kuvvet intikali gerçekleştirilmeyeceğini’ ifade etti.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.