Rusya, Ukrayna'yı doğalgazla vuruyor

Rusya, Ukrayna'yı doğalgazla vuruyor

Ukrayna'ya verdiği doğalgazın fiyatını daha önce 268.5 dolardan 385.5 dolara yükselten Rusya, bir zam daha yaptı ve 483 dolara yükseltti

A+A-

Rusya, Ukrayna'ya verdiği doğalgazın fiyatını 485 dolara çıkardı

- İki gün önce, Ukrayna'ya sattığı doğalgazın fiyatını 268,5 dolardan 385,5 dolara çıkardığını açıklayan Rusya, bugün de 485 dolara yükseltme kararı aldı

MOSKOVA (AA) - Rusya, Ukrayna'ya sattığı doğalgazın fiyatını iki gün içinde ikinci kez artırarak 485 dolara çıkardı.

Rusya Başbakanı Dmitriy  Medvedev, gaz şirketi Gazprom Genel Müdürü Aleksey Miller ile Ukrana'ya verilen doğalgazın fiyatını ve Kiev yönetiminin doğalgaz borcunu görüştü.

Miller, Gazprom'un, Ukrayna'ya sattığı doğalgazın fiyatını, nisan ayından geçerli olmak üzere, bin metreküpünü 485 dolara çıkardığını açıkladı.

Ukrayna'nın, mart ayında Rusya'dan aldığı 1 milyar 956 milyon metreküp doğalgaza karşılık bir kuruş bile ödemediğiniği ileri süren Miller, Ukrayna gaz şirketi Naftogaz'ın Gazprom'a borcunun 2, 2 milyar doları aştığını ifade etti.

Miller, Avrupa'ya giden dolgaz için Ukrayna'ya ödenen transit ücretinin de otomatik olarak yüzde 10 artırıldığını bildirdi. 

Rusya 2010'da, Karadeniz Filosu'nun 25 yıl daha Sivastopol'de konuşlandırılması karşılığı, Ukrayna'ya verdiği doğalgazın bin metreküpünü 268,5 dolara çekmişti.

Ukrana'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti ile özel statülü kent Sivastopol'ün tek taraflı Rusya'ya bağlanma kararından sonra Rusya, doğalgaz indirim anlaşmasını feshetme kararı almış, Kiev yönetimine verdiği doğalgazın bin metreküp fiyatını 385,5 dolara çıkardığını duyurmuştu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.