Sanayi rakamları korkuttu, ekonomideki resesyon derinleşebilir

Sanayi rakamları korkuttu, ekonomideki resesyon derinleşebilir

Sanayi üretimindeki daralma devam ediyor. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi beklentilerin üstünde daraldı

A+A-

Sanayi üretimindeki daralma devam ediyor. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi beklentilerin üstünde daraldı. TÜİK'in bugün açıkladığı Kasım ayı takvim etkisinden arındırılmış yıllık sanayi üretimi rakamı yüzde -6.5 oldu. Beklenti sanayi üretimindeki daralmanın yüzde 4.8 olacağı yönündeydi.

Söz konusu veri, 2018 4'üncü çeyrek büyüme rakamlarında beklenen daralma beklentilerini güçlendirdi.
TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre, sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Kasım ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,7 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,1 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi aynı kaldı.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Kasım ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,8 azaldı.

Türkiye ekonomisi yüzde 2 büyümenin beklendiği ve kur şokunun yaşandığı 2018 3'üncü çeyrekte yüzde 1.6 büyümüş mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH ise yüzde 1.1 azalmıştı.Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3, ikinci çeyreğinde ise yüzde 5,2 büyümüştü. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.