Sanayi üretimi Ağustos'ta yüzde 5.2 arttı

Sanayi üretimi Ağustos'ta yüzde 5.2 arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ağustos ayında yıllık olarak yüzde 5.2 artış gösterdi.

A+A-

TÜİK, ağustos ayına ilişkin sanayi üretim verilerini açıkladı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ağustos ayında yıllık olarak yüzde 5.2 artış gösterdi. Piyasada beklenti yüzde 4.9 artış olacağı yönündeydi. Takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi üretimi ağustosta yıllık yüzde 4,3 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ağustosta aylık yüzde 1,4 düşüş gösterdi. Arındırılmamış verilerle sanayi üretimi ise Ağustos'ta yıllık yüzde 12,5 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi üretimi ağustosta aylık yüzde 2 geriledi.

TÜİK tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre %1,4 azaldı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi % 3,5 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi %2,0 azaldı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise % 0,3 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %5,2 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %11,3, imalat sanayi sektörü endeksi %4,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %7,7 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek düşüş dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %4,7 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş temel eczacılık ürünlerinin imalatında gerçekleşti İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %25,9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti.

Bu düşüşü, %14,8 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı, %11,3 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %13,9 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı, %7,2 ile  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.