Sanayi üretimi ekimde yüzde 1.9 düştü

Sanayi üretimi ekimde yüzde 1.9 düştü

Sanayi üretimi Ekim'de aylık yüzde 1.9, bazda yıllık bazda yüzde 5.7 ile beklentilerin üzerinde düştü. Sanayi üretimi Eylül'de aylık ve yıllık bazda yüzde 2.7 oranında düşmüştü.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) ekim sanayi üretimi istatistiklerini açıkladı. Sanayi üretimi ekimde aylık yüzde 1.9 düştü. Değişik beklenmiyordu. Sanayi üretimi ekimde yıllık yüzde 5.7 geriledi, beklenti yüzde 4.3 düşüş yönündeydi. Sanayi üretimi Eylül'de aylık ve yıllık bazda yüzde 2.7 oranında düşmüştü.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Ekim ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %6,1 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi %6,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,2 azaldı.

Sanayi üretimi bir önceki aya göre %1,9 azaldı

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Ekim ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %1,3, imalat sanayi sektörü endeksi %2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,2 azaldı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.