Sanayi vites büyüttü

Sanayi vites büyüttü

Sanayi üretimi eylül ayında yüzde 5.8 arttı. Sanayi üretim endeksinde yıllık artış ise yüzde 6.4 ile beklentileri aştı

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre sanayi üretimi eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.4 ile beklentilerin üzerinde arttı. Sanayi üretimi eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 5.8 arttı. Ağustos ayındaki sanayi üretimi (arındırılmamış veri), yüzde 3 artış kaydetmişti. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimindeki yıllık artış ise yüzde 6.4 artışla 122.6 oldu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1 artışla 117.2 düzeyinde gerçekleşirken takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3.7 artışla 117.2 oldu.
Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2013 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 12.2 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Sermaye malı imalatı yüzde 8.9, ara malı imalatı yüzde 5.7, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 4.6 oranında artış kaydetti.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.