Sanayici faiz kararından memnun olmadı

Sanayici faiz kararından memnun olmadı

Merkez Bankası'nın beklentilerin de üstündeki faiz artırım kararı sanayicileri üzdü. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan alınan kararların bedelini sanayicinin ödeyeceğini söyledi

A+A-

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) aldığı faiz artırma kararına ilişkin, doğru zamanda doğru ve cesur kararlar alınamadığını savunarak, "TCMB'nin bugün aldığı kararlarla bir güven ve itibar kaybına uğradığı görülüyor" dedi.

Erdal Bahçıvan, TCMB'nin aldığı kararlara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. 

“Gel-git yaşayan Merkez Bankası, güven kaybına uğradı” başlığını taşıyan açıklamada, her zaman güvendikleri ve güvenlerini korumak istedikleri TCMB'nin, bir hafta içinde birbirinden son derece farklı kararlar almasını düşündürücü olarak nitelendiren Bahçıvan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"TCMB'nin bugün aldığı kararlarla bir güven ve itibar kaybına uğradığı görülüyor. Merkez Bankası'nın doğru zamanda doğru işler yaparak, güvenini ve itibarını koruması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Ekonomik gerçekler, doğru zamanda doğru ve cesur kararlar vermenin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha göstermiştir. Ekonomide bugün gelinen nokta, biz sanayicilerin her platformda söylediklerimizin ne kadar haklı gerçeklere dayandığını göstermektedir; sanayiyi, üretimi öne almayan bir büyüme modelinin sürdürülebilir olmadığı, alınan bu kararlarla ortaya çıkmıştır. İşte görüyoruz, son yıllarda ağırlıklı olarak dış borçlanmaya dayalı büyüdük. Cari açık verdik. Dış kaynak, yani döviz bitti. Döviz ihtiyacı doğdu ve sorunlar başladı. Kısacası Türkiye'nin temel sorunu, sanayi üretiminden kaynaklanan bir üretim modelinin oluşturulmamasıdır."

Bahçıvan, Türkiye'nin, artık kaynağını sanayiden ve üretimden alan bir büyüme modeli ile ilgili yapısal reformları gerçekleştirme noktasında olduğuna işaret ederek, "Şunu söylemek isterim ki, belki bu kararlar, reel sektör açısından bir fiyat istikrarı sağlayacak. Fakat Türkiye reel ekonomisi, kesinlikle yılın ilk döneminde sanayi büyümesinden, üretim büyümesinden, istihdam büyümesinden ve yatırım büyümesinden fedakarlık yaparak bu dönemi götürecek. Bu da Türkiye ekonomisinin bu yılki büyümesine totalde negatif etki yapacaktır" ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.