Savcı Akkaş: Soruşturma yapmam engelleniyor

Savcı Akkaş: Soruşturma yapmam engelleniyor

Rüşvet soruşturmasını yürüten savcı Akkaş'tan zehir zemberek açıklama: Soruşturma yapmam engelleniyor

A+A-

Rüşvet ve sahtecilik soruşturması yürüten Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, soruşturma dosyasının içinde yer alan el koyma ve gözaltı kararları ile birlikte gerekçe gösterilmeden uhdesinden alındığını ve bir Cumhuriyet Savcısı olarak soruşturma yapmasının engellendiğini belirtti.

Basında, 17 Aralık'taki başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ikinci dalgası olarak görülen soruşturma dosyasının İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan tarafından Savcı Muammer Akkaş'ın elinden alındığına ilişkin haberler yer almıştı.

Akkaş yaptığı açıklamada, "Bugün itibariyle bu soruşturma dosyasının içinde yer alan arama, el koyma, gözaltı kararları ile birlikte gerekçe gösterilmeden uhdemden alındığını öğrendim" dedi.

Savcı Akkaş, yürüttüğü soruşturmada karşılaştığı baskılar nedeniyle açıklama yapmak zaruretinin doğduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Uzun bir süredir, içinde kamuoyu tarafından yakından tanınan kişiler ile bir kısım kamu görevlileri hakkında önemli iddiaların bulunduğu, çıkar amaçlı suç örgütü kapsamında ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet, nüfuz ticareti, sahtecilik, tehdit, 2863 sayılı yasaya muhalefet gibi suçlara ilişkin 2012/656 sayılı soruşturmayı yürütmekteydim."

Akkaş, kanunun emri gereği gizli olarak yürütülmesi gereken soruşturmanın deşifre edilip basına yansımaya başlaması ve delillerin karartılmasına yönelik olarak önlem alındığını tespit etmesi üzerine harekete geçmeden önce dosyayı dün Başsavcı Turan Çolakkadı ve Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan'a ayrıntısıyla aktardığını söyleyerek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Suçlarla ilgili delillerin karartılmadan bir an önce toplanabilmesi için nöbetçi hakimlikten soruşturmayla ilgili alınan arama ve el koyma kararları ve gözaltına alma kararını dün sabah itibariyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne, gereğinin yerine getirilmesi için gönderdim. Bilahare basın yayın organlarında ve internet sitelerinde gözaltına alınacak bazı isimlerin yer aldığını ve delillerin karartılmaya başladığını tespit ettim.

"Aynı gün saat 1900 sıralarında operasyonda görev alacak şube müdürüyle adliye binasında yaptığım görüşmeye rağmen mahkeme kararının ve gözaltına alma kararının yerine getirilmediğini belirledim."

Akkaş, bugün itibariyle soruşturma dosyasının gerekçe gösterilmeden uhdesinden alındığını öğrendiğini belirterek, bundan sonra sorumluluğun, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve Başsavcı Vekili'nde olduğunu, Cumhuriyet Savcısı olarak soruşturma yapmasının engellendiğini kaydetti.

Savcı, açıklamasında daha sonra şu ifadelere yer verdi:

"Dolayısıyla hem Başsavcılık üzerinden hem de yargılama kararlarını uygulama durumunda olan adli kolluk üzerinden yargıya açıkça baskı yapılmış ve mahkeme kararlarının uygulanması önlenmiştir. Mahkeme kararlarını uygulamayarak sıralı amirler suç işlemiştir. Şüphelilerin önlem alması, kaçması ve delil karartmasına imkan verilmiştir."

Akkaş, devletin üç temel erkinden biri olan, bağımsız ve tarafsız bir şekilde görev yapması beklenen yargı erkinin bir mensubu olarak kendilerinden beklenenin, onlara verilmiş olduğu yetki çerçevesinde işlenen suç ve suç işleyenler hakkında gereğinin yapılması olduğunu söyleyerek, "Görevimiz, baskılardan korkarak ve çekinerek milletin hukukunu çiğnetmek değil, milletimizin hukukunu koruma yolunda görevimizi hakkıyla yerine getirmeye çalışmaktır" dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.