Seçim için gözler Erdoğan'da

Seçim için gözler Erdoğan'da

Hükümeti kurmak için 45 günlük sürenin bitmesine saatler kala gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildi

A+A-

Hükümeti kurmak için 45 günlük sürenin bitmesine saatler kala gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildi.

Anayasaya göre hükümeti kurmak için 45 günlük sürenin sonunda koalisyon kurulamazsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı'na danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verecek. Erken seçimin ise 1 Kasım'da yapılması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan birkaç gün önce gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, “Öyleyse şu anda Cumhurbaşkanı olarak, zaten pazartesi bu işin 45 gün sonu ve bu 45 günün sonunda ben tekrar Meclis Başkanımla bir görüşme daha yapacağım ve bu görüşmeyi yaptıktan sonra da hayırlısıyla ülkemizi bir erken seçime götüreceğiz. Erken seçime de götürürken de burada önemli olan bir şey daha var kimi görevlendirirsem, kimi yetkilendirirsem, görevlendireceğim kişi de burada seçim hükümetini parlamento içinden gerekirse parlamento dışından da almak suretiyle bu kabineyi oluşturup ve bu kabineyle de biz seçime gideriz. Şu andaki süreç budur” demişti.

Anayasa'nın “Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin Cumhurbaşkanınca yenilenmesi” başlıklı 116. Maddesine göre; yeni seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisinde Başkanlık Divanı seçiminden sonra kırkbeş gün içinde Bakanlar Kurulunun kurulamaması halinde Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Yenilenme kararı Resmî Gazete'de yayımlanacak ve seçime gidilecek.

Anayasa'nın “Seçimlerde geçici Bakanlar Kurulu” başlıklı 114. Maddesine göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimlerinden önce, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları çekilecek. Seçimin başlangıç tarihinden üç gün önce; seçim dönemi bitmeden seçimin yenilenmesine karar verilmesi halinde ise, bu karardan başlayarak beş gün içinde, bu bakanlıklara Türkiye Büyük Millet Meclisi içinden veya dışarıdan bağımsızlar Başbakanca atanacak.

Cumhurbaşkanı geçici Bakanlar Kurulu'nu kurmak üzere bir başbakan atayacak

116'ncı madde gereğince seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde Bakanlar Kurulu çekilecek ve Cumhurbaşkanı geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere bir Başbakan atayacak.

Geçici Bakanlar Kuruluna, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları Türkiye Büyük Millet Meclisindeki veya Meclis dışındaki bağımsızlardan olmak üzere, siyasî parti gruplarından, oranlarına göre üye alınacak.

Siyasî parti gruplarından alınacak üye sayısını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tespit ederek Başbakan'a bildirecek. Teklif edilen bakanlığı kabul etmeyen veya sonradan çekilen partililer yerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi içinden veya dışarıdan bağımsızlar atanacak.

Geçici Bakanlar Kurulu, yenilenme kararının Resmî Gazete'de ilânından itibaren beş gün içinde kurulacak.

Geçici Bakanlar Kurulu için güvenoyuna başvurulmayacak. Geçici Bakanlar Kurulu seçim süresince ve yeni Meclis toplanıncaya kadar vazife görecek.

CHP ve MHP seçim hükümetinde yer almayacak

CHP ve MHP'den daha önce seçim hükümetinde yer almayacakları açıklaması gelmişti. HDP ise kabineye gireceğini ifade etmişti. 

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.