Seçim sonrası dolar kaç TL olacak

Seçim sonrası dolar kaç TL olacak

Seçim sonuçları piyasalarda her iki yönlü sert hareketlere neden olabilir; sonuca göre kur 2.70-3.15 arası dalgalanabilir

A+A-

Hafta sonunda gerçekleşecek genel seçimler finansal piyasalar açısından son dönemde artan volatiliteyi sona erdirme ya da belirsizliğin ve satış baskının devamını getirebilecek her iki olasılığı da barındırıyor.

Bankacılar seçim sonrasında birkaç hafta gibi kısa vadede bir hükümetin kurulabilmesi olasılığının dolar karşısında sene başından beri yüzde 20'nin üzerinde değer kaybeden ve şu anda 2.90 civarında işlem gören dolar/TL'yi 2.70-2.80 bandına, yeniden bir seçim ihtimalinin ise 3 seviyesinin üzerine taşıyabileceğini belirtiyorlar. Tahvil bono getirilerinde ise seçimin sonucuna bağlı olarak 75 baz puanlık düşüş ile 150 baz puanlık yükseliş bandında bir hareket yaşanabileceğini belirtiyorlar.

İlk olarak seçimin bir güvenlik sorunu yaşamadan sonuçlanıp sonuçlanmayacağının izleneceğini belirten bankacılar, ardından piyasanın hükümetin kurulup kurulamayacağına odaklanacağını söylediler.

Bankacılar 18 ayda gerçekleşen dört seçimin ardından partilerin "yeniden seçime gidelim" söylemini savunamayacaklarına ve tek başına ya da koalisyon hükümeti ile birlikte 1 Kasım seçimlerinin siyasi belirsizliği azaltacağına inanıyorlar.

Ancak piyasada orta vadede hem siyaset hem de küresel piyasaların TL ve TL cinsi varlıklar üzerindeki etkisinin tamamen ortadan kalkmayacağı endişeleri de bir taraftan devam ediyor. Morgan Stanley seçim öncesi yayımladığı araştırma notunda 1 Kasım seçimleri ardından Türkiye'den U dönüşü beklemenin gerçekçi olmadığına dikkat çekiyor.

Mevcut anketler 1 Kasım seçimlerinin 7 Haziran'a göre ancak sınırlı bir değişim getirebileceğine işaret ederken piyasalarda üç senaryo ön plana çıkıyor.

Bu senaryolardan birincisi AKP'nin tek başına iktidara gelmesi, ikinci senaryo AKP'nin CHP ya da MHP ile bir koalisyon kurması, üçüncü senaryo ise tekrar bir seçime gidilmesi.

TEK PARTİ HÜKÜMETİ KISA VADEDE EN SERT TEPKİYİ GETİRİR

Analistlerin AKP'nin tek parti hükümeti kuracak çoğunluğu elde etmesi ya da 270 üzeri sandalye sayısı ile tek parti hükümetine oldukça yaklaşmasının piyasada ilk tepki olarak en sert hareketin yaşanmasını tetikleyeceğini belirtiyorlar. Bankacılar bu senaryoda kurda 2.70'li seviyelere doğru gerileme bekliyorlar.

Citi, Türkiye seçimlerine ilişkin yayımladığı araştırma notunda, yüzde 10 ihtimal verdiği AKP'nin tek başına iktidarının, piyasada ilk tepki olarak TL'nin dolar karşısında yüzde 2 değer kazanmasına neden olabileceğini, belirgin bir farkla tek parti iktidarının ise kuru 2.75'in altına itebileceğini belirtti.

BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ ise yüzde 25 olasılık verdiği AKP'nin tek parti hükümeti kurması durumunda, dolar/TL'de 2.70 seviyesinin görülebileceğini söyledi.

KOALİSYON ZOR ANCAK OLUMLU SENARYO OLARAK YORUMLANIYOR

Bankacılar son dönemde artan kutuplaşmaların yarattığı gerilim dikkate alındığında koalisyonun her ne kadar zor olsa da birçok kazanımı da beraberinde getirebileceğine dikkat çekiyorlar.

Koalisyon senaryosunda AKP ve HDP'nin bir araya gelmesine oldukça düşük bir olasılık verilirken, AKP-CHP koalisyonu orta vadede gerek Kürt sorunu gerekse ekonomik ve siyasi uzlaşma çerçevesi oluşturabilmesi açısından en iyimser senaryo olarak ön plana çıkıyor. AKP-MHP koalisyonunun da piyasada pozitif olarak yorumlanması beklenirken, bu olasılıkta iyimserliğin AKP-CHP olasılığından bir miktar düşük olması bekleniyor.

AKP'nin hükümeti tek başına kuramaması halindeyse, başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tavrı olmak üzere AKP'nin çoğunluğu kaç sandalye ile kaçırdığının koalisyonun kurulup kurulmamasında belirleyici olacak.

Altuğ, yüzde 55 olasılıkla seçimlerden sonra bir koalisyon hükümeti kurulmasını beklediklerini söyleyerek, "Ancak koalisyon hükümetinin özellikleri cumhurbaşkanının tavrı ve partilerin alacağı oy oranına bağlı olacaktır. Bu senaryoda dolar/TL'de yıl sonunda 2.80 seviyesini, gösterge faizde ise yüzde 10 seviyesini öngörüyoruz" dedi.

Citi notunda ise koalisyona yüzde 70 olasılık verilirken, AKP-CHP koalisyonuna yüzde 42, AKP-MHP koalisyonuna yüzde 23, AKP-HDP koalisyonuna ise yüzde 5 ihtimal verildi.

Citi, AKP-CHP koalisyonu durumunda TL'nin dolar karşısında kademeli olarak yüzde 5'e ulaşan değer kazancı görülebileceğini öngördü. Citi bu senaryoda tahvil bono faizlerinde de kademeli olarak 60 baz puan civarında düşüş öngördü.

ÜÇÜNCÜ SEÇİM İHTİMALİ SERT SATIŞ BASKISI GETİREBİLİR

1 Kasım seçimlerinden bir hükümet kurulamamasına ise yüzde 20 ihtimal verdiklerini belirten Altuğ, "Bir diğer senaryomuz ise yüzde 20 olasılıkla bir koalisyon kurulmaması ki bu da göz ardı edilmemeli. Üçüncü seçimin ekonomi ve politikacılar için ciddi bir tehdit olacağını biliyoruz ancak Türkiye'yi tarihinde ilk kez tekrar seçim noktasına getiren siyasi koşulların hâlâ geçerli olduğu da unutulmamalı. Bu durumda ise yıl sonunda gösterge faizin yüzde 11, dolar/TL'nin ise 3.00 seviyesinde olacağını öngörüyoruz" dedi.

Citi de bu senaryo altında TL'nin dolar karşısında yüzde 8'e ulaşan (3.10-3.15) değer kaybı, tahvil bono faizlerde ise 100-150 baz puanlık bir artış yaşayabileceğini belitti.

Hükümet kurmak için Meclis'te en az 276 sandalyeye ihtiyaç bulunuyor. 7 Haziran'da yapılan seçimde 550 sandalyeli TBMM'de AKP yüzde 40.87 oy ile 258, CHP yüzde 24.95 oy ile 132, MHP yüzde 16.29 ve HDP 13.2 oy ile 80'er milletvekili çıkarmıştı.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.