Sedat Peker, '15 Temmuz davası'nda beraat etti

Sedat Peker, '15 Temmuz davası'nda beraat etti

Sedat Peker, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde düzenlenen anma programında yaptığı konuşması nedeniyle 'suç işlemeye alenen tahrik' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada beraat etti.

A+A-

Sedat Peker, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde düzenlenen anma programında yaptığı konuşması nedeniyle 'suç işlemeye alenen tahrik' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada beraat etti. Peker, savunmasında sözlerinin arkasında olduğunu söyleyerek, "Vatan hainlerini ikaz etmek istedim" dedi.

Peker hakkında Üsküdar Çengelköy Mezarlığı'nda, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde düzenlenen anma programında yaptığı konuşmada "Dışarıda yakaladıklarımızın hepsini ağaçlara, bayrak direklerine astıktan sonra o cezaevlerine de gireceğiz. Onları cezaevlerinde de asacağız. Boyunlarından asacağız bayrak direklerine" sözleri üzerine 'suç işlemeye alenen tahrik' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu 41. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen karar davanın karar duruşmasına sanık Sedat Peker ile avukatı katıldı. Sözcü'nün aktardığına göre Peker savunmasında, şunları söyledi:

"O dönemlerde FETÖ yargılamalarında Muğla Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava sırasında adliyeye getirilen bir zanlı, sanki halk kahramanıymış gibi algı yaratmak için ‘hero' tişörtü giymişti. Yine bu dönemde CHP isimli parti lideri İstanbul'da adalet yürüyüşü yapıyordu. FETÖ terör örgütü üye ve yandaşları bu yürüyüşü de istismar ederek kendi sempatizanlarına ve militanlarına hala güçlü oldukları hissiyatını vermeye çalışıyorlardı. Bu kapsamda yandaşlarının bulunduğu cezaevlerini basarak onları kurtaracaklarını söyleyerek kamuoyunda algı oluşturmaya çalışıyorlardı."

'ŞÜKRETMELERİ GEREKTİĞİNİ, YIKMAK İSTEDİKLERİ DEVLETİN ONLARI DA KORUDUĞUNU SÖYLEDİM'

Peker, "Bu teröristlerin yıkmaya çalıştıkları devlet geleneğine şükretmeleri gerektiğini, zira yıkmak istedikleri o devletin onları da koruduğunu, devleti ola ki ortadan kaldırırlarsa, artık kendilerinin de güvence altında olamayacaklarını söyledim. Yıkmaya çalıştıkları devlet olmaz ise, vatan evlatlarının onlara da gerekli cezayı vererek hayatlarını sona erdireceklerini vurguladım ki darbe yapmaya kalkışmasınlar" dedi.

Mahkemeden beraatını isteyen sanık Peker, sözlerinin arkasında olduğunu belirterek, "Vatan hainlerini ikaz etmek istedim. Ben FETÖ terör örgütünün en büyük mağdurlarından biriyim. Ben yine de bu sözleri şahsımın çekmiş olduğu sıkıntı ya da kişisel husumet nedeniyle söylemedim" dedi.

Peker'in avukatı Ersan Barkın ise müvekkilinin beraatını isteyerek, "Müvekkilim FETÖ terör örgütünün en büyük mağdurlarındandır. Vatanseverliği nedeniyle bu konuşmayı yapmıştır" diye konuştu.

Mahkeme, sanık Peker'in üzerine atılı eylemin suç oluşturmadığının anlaşıldığını belirterek, beraatına karar verildi.

Etiketler : ,

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.