Şeker Yatırım, Garanti'de hedef fiyat yükseltti

Şeker Yatırım, Garanti'de hedef fiyat yükseltti

Şeker Yatırım, Garanti Bankası hisseleri için hedef fiyatını 8.40 TL'den 9.90 TL'ye tavsiyesini ise "TUT"a yükseltti

A+A-

Şeker Yatırım, Garanti Bankası hisseleri için hedef fiyatını 8.40 TL'den 9.90 TL'ye yükseltti. 26 Temmuz'da 9.26 TL'ye kadar yükselen Garanti Bankası hisseleri Bugün 8.90'a kadar yükseldikten sonra 8.80 desteğinde tutunmaya çalışıyor. Şeker Yatırım tarafından hazırlanan raporda Garanti Bankası hisseleri için şu değerlendirmeler yapıldı: 

" Garanti Bankası (GARAN) yılın ikinci çeyreğinde 810mnTL ile beklentiler ile paralel konsolide olmayan net kar açıkladı. Açıklanan rakam çeyreksel bazda %7 artışa, yıllık bazda ise %9 düşüşe işaret ediyor. Bankanın bu çeyrekteki operasyonel performansı beklentilerimiz ile bire bir örtüşürken, çekirdek gelirlerdeki (faiz ve komisyon) çeyreksel yüzde 18 artış olumlu sonuçları açıklamaktadır. Para swapları kaynaklı yaklaşık 212mn TL zarar ise çekirdek gelirlerdeki artışın karlılık üzerine olumlu etkisini nispeten sınırlamıştır. Net faiz marjı, kredi-mevduat makasının 41 baz puan genişlemesi neticesinde bu çeyrek 82 baz puan yükselmiştir.

Bankanın açıklanan sonuçları sonrasında yapmış olduğu telekonferansta, 2014 yılı net faiz marjında düşüş öngörüsünü yıllık 80 baz puandan 20 baz puana indirmesi neticesinde 2014 yılı net kar beklentimizi %11 yukarı revize ediyoruz. 2014 yılı için net karda %6 artış bekliyoruz. Hedef fiyatımızı 9,90TL’e (önceki: 8,40TL) tavsiyemizi ise “TUT”a yükseltiyoruz. 2015 tahmini 1,3 fiyat/defter değeri ve 9,5 fiyat/kazanç oranı ile işlem gören Garanti rakiplerine göre sırasıyla %22 ve %26 primlidir. 2015 tahmini sermaye getirisi %14 olup üç yıllık bileşik net kar büyümesi ise %20’dir.

Gelir tablosunda ön plana çıkan noktalar...

Çeyreksel net kar marjı beklediğimiz gibi 82 baz puan artarken, net faiz geliri kredi-mevduat makasının 41 baz puan genişlemesi neticesinde çeyreksel olarak %25 arttı. Komisyon gelirlerindeki artış hesap işletim ücretlerinin olmaması nedeniyle çeyreksel %3 ile sınırlı kaldı. Operasyonel giderler ise yeni şube açılmaması nedeniyle çeyreksel sadece %3 yükseldi. Bankanın yıllık net faiz marjının 20 baz puan daralıp %3,9’a düşeceğini düşünüyoruz. Tahsilatların takipteki kredileri karşılama oranı son çeyrekte %40 olarak gerçekleşmiştir. Takipteki kredileri karşılama oranı %81 civarındadır. Banka’nın aktif kalitesinde bozulma yoktur şöyle ki takipteki krediler oranı %2,2 seviyesinde korunmuştur."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.