Selçuk Ecza'da yüzde 18 kazanç potansiyeli

Selçuk Ecza'da yüzde 18 kazanç potansiyeli

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan analize göre Selçuk Ecza hisseleri 2.50 hedef fiyat ile yüzde 18 kazanç potansiyeli taşıyor

A+A-


Şeker Yatırım tarafından hazırlanan analize göre Selçuk Ecza hisseleri 2.50 hedef fiyat ile yüzde 18 kazanç potansiyeli taşıyor. Şeker Yatırım tarafından yayınlanan Selçuk Ecza Deposu raporu şu şekilde: 

"İNA analizine göre hedef hisse fiyatını 2.50 TL hesapladığımız Selçuk Ecza Deposu için AL önerisi veriyoruz.

İlaç dağıtım sektöründe %38.3 pazar payı ile lider -Türkiye ilaç sektöründe %38.3 ile pazar lideri olan Selçuk Ecza Deposu, bugün itibariyle 26 ana depo ve 73 bölgesel şube olmak üzere 99 deposu ile yaklaşık 24 bin eczaneye ilaç satışı gerçekleştirmektedir. Türkiye ilaç dağıtım sektöründe bugün itibariyle sektörün yaklaşık %85’ini Hedef-Alliance, Selçuk Ecza Deposu ve Nevzat Ecza Deposu elinde tutmaktadır.

Sektörde %15’lik pazar payı ise kooperatifler veya diğer şirketler tarafında sağlanırken, bunların sektördeki payları ise oldukça düşük seviyelerde bulunmaktadır. Hükümetin son yıllardaki adımları sektörü olumsuz etkiledi- Hükümet’in son yıllarda sağlık harcamalarını kısmaya yönelik aldığı tedbirler sektörde büyümenin yavaşlamasına neden oldu. Hatırlanacağı üzere Aralık 2009 ve ardından Kasım 2011’de ilaç fiyatlarında yapılan değişiklikler ilaç fiyatlarının %30’a yakın düşmesine neden olurken, eczane ve eczane depolarının kar marjlarının baskı altında kalmasına neden oldu. Öte yandan ilaç fiyatlarında referans alınan Euro kuru halihazırda 1.9595 seviyesinde bulunurken, cari Euro kurunun 2.84 seviyesinde bulunması maliyet açısından ilaç üreticilerine ek yük getirdi.

Bu aşamada gerek cari Euro kurunun ilaç fiyatları için alınan referans fiyatından yüksek olması ve gerekese son yıllarda atılan adımlardan sonra hükümetin yeni bir ilaç indirimini gündeme almasının zor olacağını düşünüyoruz. 1Ç14'te beklentilerin üzerine operasyonel sonuçlar açıkladı - Hükümetin son yıllardaki sektörü daraltan uygulamalarından sonra sektör, 2014 yılına büyüme ile başladı.

İlaç dağıtım sektörü yılın ilk çeyreğinde artan rekabetinde etkisiyle geçen yılın aynı dönemine göre %9,3 büyüme göstererek 6.1 milyar TL seviyesine yükseldi. Şirketin sektördeki büyümeye paralel olarak pazar payı da 1Ç13'e göre 4.2 puan artarak %38.32 seviyesine yükseldi. Artan pazar payına paralel olarak şirketin net satış gelirleri de 1Ç14'te yıllık bazda %23 ve bir öncek çeyreğe göre % 16 artışla 1.583 milyon TL seviyesine yükseldi ( beklentimiz 1.336 milyon TL net satış geliri yönünde bulunuyordu).

Diğer yandan şirket 2014 yılının ilk çeyreğinde faaliyet giderlerini kontrol altına alarak faaliyet giderleri/satışlar rasyosunu 1 puan düşürerek %4.8 seviyesine indirmiştir. Dolayısıyla artan net satış gelirleri ve faaliyet giderlerindeki kontrol, şirketin 1Ç14'de FAVÖK rakamının 1Ç13'e göre %52 artışla 49 milyon TL (beklentimiz 36 mn TL) yükselmesini sağlamıştır. Şirketin FAVÖK marjıda 1Ç13'e göre 0.6 puan artışla 1Ç14'te %3,1 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ancak, sektörde artan rekabet ve eczanelerin yüksek kar payı talep etmeleri şirketin brüt kar marjının düşmesin neden olmuştur. Şirketin brüt kar marjı 1Ç13'e göre 0.4 puan düşüşle %7.6 seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirketin öte yandan 1Ç14'te net isletme sermayesi 937 milyon TL seviyesinde (YS13: 951 mn TL) gerçekleşmiştir.

Selcuk Ecza Deposu bu gelişmeler altında 1Ç14'ü 49 milyon TL net kar ile tamamlarken net kar artışı yıllık bazda %33 bir önceki çeyreğe göre ise%44 artış göstermiştir.2014 yılı beklentilerimiz - 2014 yılının ilk çeyreğinde görülen net satış gelirlerindeki büyüme trendinin yılın geri kalanında da devam edeceğini düşünüyoruz. Şirketin 2014 yılı sonunda net satış gelirlerinin %12.5 büyüme ile 5.890 milyon TL seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Artan rekabet ortamının brüt kar marjını baskı altına almaya devam ettirmesini beklemekle birlikte net satış gelir büyümesi ve faaliyet giderlerinin kontrol altına alınmasının sürmesi sonrasında şirketin 2014 yılında 190 milyon TL (yıllık %20 büyüme) FAVÖK kaydedeceğini tahmin ediyoruz. Şirket için önerimiz AL yönünde bulunuyor - Şirket için İNA analizi ve benzer şirket çarpanlarına göre şirketin hedef hisse fiyatını 2.50 TL seviyesinde hesaplıyoruz.

Cari hisse fiyatı 2.11 TL seviyesinde bulunan Selçuk Ecza Deposu'nun hedef hisse fiyatımıza göre %18 yükselme potansiyeli taşıması nedeniyle şirket ile ilgili AL önerimizi sürdürüyoruz."
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.