SG: Dolar alıp TL satma zamanı

SG: Dolar alıp TL satma zamanı

Societe Generale yayınladığı raporda dolar karşılığı TL, Brezilya Reali ve Güney Afrika Randı satışı önerdi.

A+A-

Societe Generale'nin analistileri Jason Daw, Regis Chatellier ve Roxana Hulea imzası ile yayınlanan raporda şöyle denildi:

"Küresel gelişen piyasa varlıklarında yabancı alımları geçen yılın son çeyreğinde yaşanan zorlu dönemin ardından 2015 yılında toparlanmaya başladı. Gelişen piyasa para birimleri geçtiğimiz ay bir parça toparlanma yaşasa da yılın başlarına göre halen zayıf durumda. Yabancıların alımlarının desteği olmaksızın gelişen piyasaların para birimleri muhakkak ki bugün olduğundan daha değersiz olurdu.

Eğer yabanacıların portföy girişleri kurumaya başlarsa bunun gelişen piyasa para birimleri üzerindeki aşağı yönlü riskleri önemli düzeyde olur. Güney Afrika Randı(ZAR), Türk Lirası, İsrail Şekeli ve Brezilya Reali karşılığında Doların alınması yönündeki eski tavsiyemiz de bunu yanstıyor.

Gelişen piyasa para birimlerinin son dönemde yaşadığı değerlenmenin ardından dolardaki ZAR ve TL karşılığı uzun pozisyonların yeniden yüklenmesini tavsiye ediyoruz. Latin Amerika'da ise Brezilya Realinde yaşanan yükselişin aşırı gerişmş olduğunu düşünüyoruz. Asya'da ise Çin Yueni'nnin değer kaybetme riskinin IMF'nin Yueni SDR sepetine dahil etmesine bağlı olarak azaldığını düşünüyoruz."

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.