SGK: 'Bilgiler üçüncü kişilerle paylaşılmıyor'

SGK: 'Bilgiler üçüncü kişilerle paylaşılmıyor'

Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK), mahkeme talepleri, soruşturmalar ya da kişilerin kendi bilgilerini talep etmeleri gibi mevzuatta sayılan durumlar haricinde hiçbir durumda sigortalılara ait kişisel verilerin üçüncü taraflarla paylaşılmadığı bildirildi.

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK), mahkeme talepleri, soruşturmalar ya da kişilerin kendi bilgilerini talep etmeleri gibi mevzuatta sayılan durumlar haricinde hiçbir durumda sigortalılara ait kişisel verilerin üçüncü taraflarla paylaşılmadığı bildirildi.
SGK'dan yapılan yazılı açıklamada, Dr. Hasan Doğan'ın İstanbul Tabip Odasınca düzenlenen bir toplantıdaki kimi sözlerinin, bugün bazı basın yayın organlarında yayınlandığı anımsatıldı. Açıklamada, Doğan'ın, "SGK'nın vatandaşlara ait sağlık bilgilerini yüksek fiyata sattığı, söz konusu bilgilerin nasıl ve ne amaçla satıldığı ve bu bilgilere herkesin ulaşabilir hale geldiğine" dair ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Kişisel ve ticari sır niteliğindeki verilerin korunmasıyla ilgili olarak, genel sağlık sigortalısına ait sağlık bilgilerinin gizliliğinin esas olduğu kaydedilen açıklamada, "Sağlık verilerinin paylaşımında anayasada, kanunlarda ve uluslararası sözleşmelerde yer alan özel hayatın gizliliğine ve ticari sır niteliğindeki verilerin korunmasına ilişkin hükümler esas alınmaktadır. Verilerin paylaşılıp paylaşılamayacağına ve paylaşılması halinde ise sözleşme yapılarak belirlenen ücret karşılığında veri paylaşımı yapılmasına Veri Paylaşımı Kurulunca karar verilmektedir" ifadesine yer verildi. Açıklamada, Kurul kararına istinaden, bir aracı şirket ile SGK arasında 19 Ekim 2012'de, genel sağlık sigortası verilerinin paylaşımına ilişkin sözleşme imzalandığı ve bu sözleşmenin 25 Kasım'da yenilendiği bildirildi.
Sözleşmenin sadece söz konusu şirketle yapılmadığı, mevzuatlar kapsamında veri talebinde bulunan 2 firma ile daha sözleşme yapıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Ayrıca Türk Kalp ve Sağlık Vakfı ile 21 Mart tarihinde ortak çalışma sözleşmesi de imzalanmıştır. Buna ek olarak Veri Paylaşım Kurulunca 3 firmaya ait talep daha kabul görmüş ve sözleşme imzalanmak üzere ilgili firmaların evraklarını tamamlaması beklenmektedir. Bu konuda kullanım haklarının tek bir kişi ya da şirkete verildiği herhangi bir ihale süreci söz konusu değildir. Mevzuatta yer alan gereklilikleri yerine getiren gerçek ya da tüzel tüm kişiler ile sözleşme yapılabilmektedir.
Mahkeme talepleri, soruşturmalar ya da kişilerin kendi bilgilerini talep etmeleri gibi mevzuatta sayılan durumlar haricinde hiçbir durumda sigortalılara ait kişisel veriler üçüncü taraflarla paylaşılmamaktadır. Şirketlere ya da ilaçlara ait veriler ise yalnızca ilgili ürün sahibi ile ya da muvafakatı çerçevesinde üçüncü kişilerle ücretli olarak paylaşılabilmektedir."


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.