'Siber güvenlikte istişarelerin başlaması konusunda anlaştık'

'Siber güvenlikte istişarelerin başlaması konusunda anlaştık'

Rusya Devlet Başkanı Putin ile ABD Başkanı Biden, ikili ilişkilerde tarihin en kötülerinden olan bir dönemde İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geldi.

A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görümenin ardından yaptığı açıklamada, "Biden ile siber güvenlik alanında istişarelerin başlatılması konusunda anlaştık. Bu çok önemli" dedi.

Vladimir Putin, "Rusya ve ABD büyükelçilerin görev yerlerine dönmesi konusunda Biden'la mutabakat sağladık. Ukrayna meselesini çok geniş şekilde olmasa da ele aldık. Biden, Donbass'taki sorunların Minsk anlaşmaları temelinde çözülmesini kabul etti" dedi.

Putin, " Biden, Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması'nın (START-3) uzatılması konusunda sorumlu ve zamanında bir karar aldı. Rusya ve ABD'nin stratejik istikrarın sağlanmasında sorumlulukları var. İki ülke, uzatılan START-3 anlaşmasında yapılacak olası değişiklikleri görüşmeye başlayacak. Siber güvenlik konusunda da istişarelere başlamak için Biden ile anlaştık. ABD'nin kaynaklarına göre dünyada en fazla siber saldırı ABD'nin siber ortamından gerçekleştiriliyor. Daha sonra Kanada geliyor, ardından iki Latin Amerika ülkesi ve İngiltere var. Rusya, siber saldırıların çıkış noktası olan ülkeler listesinde yer almıyor" şeklinde konuştu.

Putin, " Arktika bölgesinde iş birliği yapmamız gerektiğinden eminim. Arktik bölgesinde Sovyet altyapılarını yeniliyoruz. ABD'nin Rusya'nın Arktika'yı 'askerileştirdiği' endişeleri temelsiz" dedi.

Putin ayrıca, Biden'ın onu ABD'ye davet etmediğini; kendisinin de bu yönde bir teklifi olmadığını ifade etti.

Etiketler : , ,