Siber suç davaları patladı

Siber suç davaları patladı

Almanya'nın Baden Württemberg eyaletinde her geçen yıl siber suçlar nedeniyle açılan davaların sayısı artıyor. 2011 yılında 56 olan siber suç davası 2012 yılında 60’a çıktı. Davaların özellikle kara para aklama, yolsuzluk, rüşvet ve uyuşturucu suçlarını k

A+A-

Geçen yıl açılan davalarda toplam 340 kişinin yargılandığını açıklayan Baden Württemberg Eyaleti Adalet Bakanı Rainer Stickelberger, 2011 yılında 79 kişi mahkum olurken, 2012 yılında 126 kişinin mahkum olduğunu söyledi. Siber Suçlarla Mücadele Dairesi’nin ve çalışanların yeterli donanıma sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Bakan Stickelberger, “Son zamanlarda failler son derece profesyonel bir biçimde çalışıyor. Dolayısıyla emniyet yetkilileri olarak sürekli yenilenen teknolojiyi iyi takip edip hackerlara ayak uydurmamız gerekiyor. Siber suç şebekelerini ortaya çıkarmanın tek yolu büyük bir azimle polis, gümrük ve vergi makamları ile yakın işbirliği içinde mücadele etmekten geçiyor.” dedi.
Her geçen gün teknolojinin ve bu teknolojilere erişilebilirliğin artmasına paralel olarak bilişim sistemlerine yönelik işlenen suçlar da artıyor. Siber suç, bir bilişim sisteminin güvenliğini, buna bağlı verileri veya kullanıcısını hedef alan ve bilişim sistemi kullanılarak işlenen suçlardan oluşuyor. Siber suçu diğer suçlardan ayıran özelliği bir bilişim sistemi olmadan işlenememesi.


Etiketler : , ,

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.