Sigara bağımlılığı genetikmiş!

Sigara bağımlılığı genetikmiş!

Sigara bağımlılığının genetik bir mutasyondan kaynaklanıyor olabilir. Fransız bilim insanlarının araştırmasına göre bir mutasyon beyindeki ödül sistemini etkisiz hale getiriyor

A+A-

Sigara bağımlılığının genetik bir mutasyondan kaynaklanıyor olabiir. Fransız bilim adamlarının araştırması, bir gendeki mutasyonun nikotine bağımlılığı artırıyor olabileceğini gösterdi. Bilim insanları, mutasyonun, beyindeki ödül sistemini etkisiz hale getiriyor ve  daha fazla sigara içilmesine yol açıyor olabileceğini belirtti.

Sigara içildiğinde, nikotinin beyinde nikotin alıcılarına (reseptör) yerleşerek "iyi hissetmeyi sağlayan" ödül sistemini etkin hale getirdiğini belirten bilim insanları, kişinin sigara içme ihtiyacını alıcıların duyarlılığının belirlediğini ancak bu sürecin genetik mutasyondan büyük ölçüde etkilendiğini açıkladı.

Araştırma Molecular Psychiatry'de yayımlandı

Fareler üzerinde araştırma yapan bilim insanları, mutasyonun nikotin alıcılarını üreten bir geni etkilediğini ve nikotin ihtiyacının artmasına yol açtığını gördü. Bilim insanları mutasyonun bulunduğu kişilerin "iyi hissetmek için", mutasyonun olmadığı kişilerden 3 kat fazla dozda tütüne ihtiyaç duyabileceğini, bu durumun da bağımlılığın artmasına yol açabileceğini vurguladı. Nikotin bağımlılığını ve bağımlılığın kişiden kişiye gösterdiği farklılıkları anlamaya ışık tutan araştırmanın sonuçları "Molecular Psychiatry" dergisinde yayımlandı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.