Şimşek : Spekülasyon yapılıyor

Şimşek : Spekülasyon yapılıyor

Şimşek: Yeni hükümet programında Merkez Bankasının bağımsızlığına ilişkin ifadeler üzerinden yapılan spekülasyonlar gerçeği yansıtmamaktadır

A+A-

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yeni hükümet programında Merkez Bankasının bağımsızlığına ilişkin ifadeler  üzerinden yapılan spekülasyonların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Merkez Bankası’nın para politikası ve bu politika için araçlarını bağımsız bir şekilde belirleyeceği ifadesi yeni hükümet programında  yer almadı.

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Şimşek, "Hükümet programındaki ifadeler TCMB kanunundaki ifadeler ile uyumludur. Enflasyon hedeflerinin duyurulması sistemi de değişmeyecektir." dedi. Programda enflasyon hedeflerinin duyurulmasıyla ilgili ifade de yer almamıştı.

Dolar/TL paritesi bu sabah en yüksek 2,9048 seviyesini gördü.Dolar/TL paritesi en son 11 Kasım'da 2,90 seviyesinin üzerini görmüştü.

Şimşek açıklamasında, "Merkez Bankasının temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. Para politikası araçlarını bağımsız bir
şekilde belirlemeye devam edecektir." diye konuştu.Hükümetin programında şöyle denildi: "Enflasyon hedeflemesi, temel para politikası rejimi olmaya devam edecektir. Enflasyon hedefleri, hükûmetimiz ve Merkez Bankası tarafından üçer yıllık vadeler için belirlenecektir. Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecektir.Merkez Bankası’nın fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisinin belirlemesi, esas olmaya devam edecektir."  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.