Sırada faiz indirimi mi var

Sırada faiz indirimi mi var

Hükümete yakın rapor ve açıklamaları ile dikkat çeken Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'na göre piyasada faiz indirimi konusunda beklenti oluştu

A+A-

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, "Merkez Bankası nasıl ki piyasa göstergelerine bakarak faizleri artırdıysa, şu anki piyasa göstergeleri de faizlerin düşürülmesini gerektiriyor. En azından piyasada böyle bir beklenti oluştu" dedi. 

Karagöl, AA muhabirine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Merkez Bankasının faiz oranlarını düşürmesi gerektiği yönündeki açıklamalarını değerlendirdi.

Seçimlerin ardından piyasaların olumlu tepki vermeye başladığını, faiz oranlarının düşürülmesi yönünde bir beklentinin oluştuğunu anlatan Karagöl, "2014 yerel seçim sonuçlarının ortaya çıkmasından sonra ekonomide bir çok gösterge iyiye gitti. Merkez Bankası nasıl ki piyasa göstergelerine bakarak faizleri artırdıysa, şu anki piyasa göstergeleri de faizlerin düşürülmesini gerektiriyor. En azından piyasada böyle bir beklenti oluştu. Sayın Başbakan da bu beklentiyi dile getirdi diye düşünüyorum" diye konuştu. 

Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun olağanüstü toplanmasını beklemediğini dile getiren Karagöl, buna karşın ilk toplantısında söz konusu beklentileri dikkate alabileceğini kaydetti. 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamalarına da değinen Karagöl, "Fitch hala Türkiye'de siyasi risk olduğunu söylüyor. Oysa son seçim sonuçları da gösterdi ki Türkiye'de siyasi istikrar devam ediyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının da artık Türkiye'de hem siyasi istikrarın hem de ekonomik istikrarın devam ettiğini görerek hareket etmeleri gerekiyor" ifadelerini kullandı.

 

Bir açıklama da THK Üniversetisi Rektörü'ndan

Türk Hava Kurumu Üniversitesi (THK) Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, "Merkez Bankasının faizleri düşürmesi gerektiğini düşünmekle birlikte, bu düşüşün yüksek oranda olmayacağını bekliyorum" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Merkez Bankasının faiz indirimi yapması gerektiği" yönündeki sözlerini değerlendiren Ban, bankanın 17 Aralık sürecinin ardından faizleri hızla yükselttiğini hatırlattı.

Bu faiz oranlarının da Türkiye'nin gerçeklerine göre çok yüksek olduğunu belirten Ban, dolayısıyla Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun, bu durumu yeniden ele alması gerektiğini ifade etti.

Ünsal Ban, Türkiye'nin önünde kısa zamanda 2 seçimin olduğunu dikkati çekerek, şunları kaydetti: 

"Bu unsuru da unutmamak gerekir. Dolayısıyla özellikle yerel seçimlerin sonuçlarının ortaya çıkmasının ardından risk algısı her ne kadar büyük ölçüde azaldıysa da önümüzdeki seçimler nedeniyle az da olsa devam ettiğini görmek gerekir. Ayrıca, faizleri yükseltmek kolaydır ama düşürmek çok zordur. Dolayısıyla 17 Aralık öncesindeki faiz oranlarını görebilmemiz için biraz daha zaman gerekiyor. Onun için Merkez Bankasının faizleri düşürmesi gerektiğini düşünmekle birlikte, bu düşüşün yüksek oranda olmayacağını bekliyorum."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.