Soros Ukrayna emelini açıkladı!

Soros Ukrayna emelini açıkladı!

Açık Toplum Enstitüsü’nün kurucusu ve finans uzmanı George Soros, Avrupa Birliği’ne Ukrayna'yı desteklemek için ülkede yatırım yapanlara bedelsiz siyasi risk sigortası uygulanması önerisinde bulundu.

A+A-

Açık Toplum Enstitüsü’nün Kurucusu ve finans uzmanı George Soros, Avrupa Birliği’ne Ukrayna'yı mali olarak desteklemek için ülkede yatırım yapanlara bedelsiz siyasi risk sigortası uygulanması önerisinde bulundu.

Açık Toplum Enstitüsü tarafından yayınlanan makalesinde Soros, Ukrayna’ya yardım etmenin aslında Avrupa’ya yardım etmek anlamına geleceğini belirtti. Soros, "Rusya ekonomisi yüksek enerji fiyatlarına rağmen sermaye ve yeteneklerin kendisini terk etmesi ile zayıflıyor. Kiev meydanında şiddete başvurmak, Rusya’nın bir parçası olmamak konusunda kararlı olan yeni bir Ukrayna’nın ortaya çıkışına neden oldu" değerlendirmesini yaptı.

Rusya’nın daha fazla ekonomik yaptırımla karşılaşmamak için geri adım atabileceğini öngören Soros, Rusya’nın Ukrayna’daki istikrarı bozma çabalarına karşı hareket etmenin önemine dikkati çekti. AB’nin mali sözleşmesi ve hükümetlerin yardımını kısıtlayan diğer kurallardan dolayı daha yaratıcı düşünülmesi gerektiğini dile getiren Soros, şunları kaydetti:

"En etkili tedbir Ukrayna ile iş yapanlara, yatırım yapanlara bedelsiz siyasi risk sigortası uygulanması olacaktır. Bu, politik gerilime rağmen ülke ekonomisinin işlemesine neden olacak, AB, ABD ve özel sektör yatırımcılarının Ukrayna’ya bağlılığını gösterecektir. Eğer siyasi nedenlerle kontrolleri dışındaki kayıpları tam olarak giderilirse özel sektör yatırımcıları bu yeni açık ekonomiye akın edecektir."

Rusya'nın, yaklaşık 50 milyar avro harcayarak Kırım’ı önümüzdeki yıllarda bir vitrine dönüştürmeye çalıştığına işaret eden Soros, makalesinde, "Avrupa’nın desteğiyle Ukrayna kendisini bununla mukayese edebilir. Eğer böyle bir girişim Avrupa’nın çok ihtiyaç duyduğu ekonomik büyümede bir dönüm noktası olacaksa Avrupa aslında Ukrayna’yı kurtararak kendisini kurtarmış olabilir" ifadelerine de yer verdi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.