Sorusturma Bilal Erdoğan'a mı uzadı

Sorusturma Bilal Erdoğan'a mı uzadı

Savcılık ve emniyet arasında krize neden olayın ardında miktarı 100 milyar doları bulan yeni bir soruşturma olduğu iddia ediliyor.

A+A-

Savcılık ve emniyet arasında krize neden olayın ardında miktarı 100 milyar doları bulan ve içinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın da bulunduğu yeni bir soruşturma olduğu iddia ediliyor.

Birgün gazetisinin haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ekonomik büyüklüğü 100 milyar Doları bulan, uluslararası çapta çok büyük bir karapara aklama, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma ve yolsuzluk dosyası hazırlandı. Mart 2012’de başladığı öğrenilen soruşturmada 28 adet dev ihalede usulsüz işlemler tespit edildi.

100 Milyar Dolarlık bir kamu zararı ve haksız kazanç sağlanarak hazinenin büyük zarara uğratıldığı belirlendi. Soruşturma kapsamında Başbakanlık, Ulaştırma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Başbakanlık Kalkınma Ajansının onlarca şüpheli işlemi izlenerek tespit edildi.

Soruşturmada İsmi Geçen Kritik İsimlerden Bazıları: Başbakan Erdoğan’ın oğulları Necmettin Bilal ve Burak Erdoğan,Erdoğan’ın danışmanı Hasan Doğan, Başdanışman İbrahim kalın, Latif topbaş, İBB Genel sekreteri Adem Baştürk, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Binali Yıldırım’ın danışmanı Ömer Sertbaş, İsmet Yıldırım, işadamları Yasin El Kadı Celal Koloğlu, Mehmet Cengiz, Fatih Saraç, İbrahim Çeçen, Adnan Çebi, Abdullah Tivnikli, Üsame Kutup, Orhan Cemal Kalyoncu

Soruşturulan Kurum ve Kuruluşlar: Turkuaz Grup, (Sabah ve ATV), Bosphorus 360, BİM, Başbakanlık Kalkınma Ajansı, Kalyoncu Grup, KİPTAŞ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Al Baraka Türk, TÜRGEV. 

Etiler'deki tek boş arazi olan Etiler Polis Okulu arazisinin piyasa değerinin 1 Milyar Doların üzerinde olduğu değerlendirilmiştir. Ancak Bilal ERDOĞAN’ın gizli ortakları arasında yer aldığı Bosphorus şirketine ihalesiz satış bedeli 460 milyon dolar olarak tespit edildi. Devletin, yaklaşık 600 milyon dolar zarara uğratıldığı belirlendi. Arazinin üzerine yapılacak konut ile zarar birkaç milyar dolar edecek

Turkuaz Medya Grubunun elinde bulunan yazılı ve görsel medya organlarının satın alınması için, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Binali Yıldırım’ın koordinesiyle Mehmet CENGİZ, Celal KOLOĞLU, İbrahim ÇEÇEN, Adnan ÇEBİ, Hayrettin ÖZALTIN, Muzaffer NASIROĞLU ve Abdullah TİVNİKLİ’den 100’er Milyon Dolar para toplandığı tespit edildi. Toplam 550 Milyon Dolara bu satış gerçekleşmiş oldu. Özelleştirilmesi planlanan 14 termik santralin, Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla özelleştirme kapsamından çıkarıldığı ve yenilenmesi için oğlu Bilal Erdoğan’ın gizli ortağı olduğu Bosphorus 360 Şirketine ihale edilmeye çalışıldığı belirlendi. Bosphorus 360 Şirketinin aracılık yapması için Başbakanın talimatıyla bizzat Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın devreye girdiği tespit edildi

Yasin El Kadı isimli şahsın, Türkiye’de Albaraka TÜRK ve BİM mağazalarının gizli ortağı olduğu tespit edilmiştir Yasin El Kadı’nın, arandığı dönemde Başbakanlık inisiyatifiyle Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası yaptırımlara aykırı olarak Türkiye’ye defalarca geldiği belirlendi. RTE ve oğlu B.Erdoğan ile gizli ticari ortaklık içerisinde şirketler kurarak faaliyet gösterdiği tespit edildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.