S&P 6 bankanın notunu teyit etti

S&P 6 bankanın notunu teyit etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P) , Garanti Bankası, HSBC, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi ve Albaraka Türk'ün notunu teyit etti

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P) , Garanti Bankası, HSBC, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi ve Albaraka Türk'ün notunu teyit etti.

Türk bankaların görünümünün negatif olduğunu belirten S&P, Garanti Bankası, HSBC Bank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Yapı ve Kredi'nin notlarını 'BB+' olarak teyit etti. S&P, Albaraka Türk'ün notunu da 'BB' olarak teyit etti. S&P raporuna göre, Türkiye'deki politik riskler ve ekonomik ortam bankaların risklerini arttırıyor.

Raporda, Albaraka Türk haricinde diğer 5 bankadaki negatif görünümün Türkiye'nin olumsuz görünümünden ve bu bankalardaki varlık kalitesinin bozulmasından kaynaklandığı belirtildi. Albaraka Türk'ün negatif görünümünün ise Bahreyn'deki ana kuruluş Al Baraka Banking Group'tan kaynaklandığı vurgulandı.

Öte yandan raporda, S&P'nin Bankacılık Sektörü Ülke Riski Değerlendirmesinde (BICRA) Türkiye'yi "Grup 5" ten "Grup 6" ya düşürdüğü ifade edildi. BICRA'da yapılan bu değişikliğin Türk bankalarının artan sektör risklerini ortaya koyduğu belirtilerek, fonlama riskinin "yüksek" değil de "çok yüksek" olduğu kaydedildi.

Değişikliğe, Türkiye'de ekonominin zayıflaması ve küresel ekonomideki cansızlığın, sistem genelindeki fonlama risklerinin artmasına sebep olması nedeniyle gidildiği belirtildi.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.