S&P analistinin Merkez Bankası yorumu

S&P analistinin Merkez Bankası yorumu

“Bazı durumlarda merkez bankaları muğlak olabilir. Fakat piyasalarda oynaklık varken, sermaye girişi ve çıkışı hızlıyken, para biriminizin istikrarı için daha açık olmanız gerekebilir."

A+A-

Standard & Poor's EMEA Bölgesi Başekonomisti Jean Michel Six, Merkez Bankası'nın mesajlarının bilinçli bir öngörülemezliğin parçası olabileceğine dikkati çekti. İngiltere Merkez Bankası tarafından bu durumun "Yaratıcı belirsizlik" olarak nitelendiğini belirten Six, "Fakat şu anda Merkez Bankası için asıl mesele piyasalarda yeniden güven sağlanması ve somut rehberlik yapılması. Bazı durumlarda merkez bankaları muğlak olabilir. Fakat piyasalarda oynaklık varken, sermaye girişi ve çıkışı hızla olurken, para biriminizin istikrarı tutturması için belki biraz daha açık olmanız gerekebilir" dedi.

AA muhabirlerinin sorularını yanıtlayan S&P analisti Jean Michel Six, Türkiye'nin ekonomik verilerinin, küresel piyasalardaki oynaklığa karşın halen güçlü olduğunu, Türkiye'nin cari açığını finanse edemeyeceğini düşünmek için hiçbir sebep olmadığını belirterek şöyle devam etti:
"Fakat burada mesele bu finansmanın hangi bedelle yapılacağıdır. (Küresel) Faiz oranları er ya da geç artacak. Büyük ihtimalle gelecek yıldan itibaren uzun vadeli faizlerde yeni bir artış göreceğiz. Bu da demek ki Türk şirketlerinin ve bankalarının finansmanı daha pahalı olacak. Küresel piyasalarda er ya da geç daha az likidite olacak."

Fed'in politikaları sonrasında Türkiye'nin yapısal temellerini güçlendirmesinin önem taşıdığını, Türkiye'nin cari açığını diğer gelişmekte olan ekonomilerle daha uyumlu bir seviyeye çekmesinin temel nokta olduğunu ve Türkiye'nin gelişmekte olan ekonomilere oranla görece yüksek olan enflasyonunu da düşürmesi gerektiğini vurgulayan Six, "Tabii, Türkiye'nin cari açığını ve enflasyon oranını azaltması bir gecede olamaz" dedi.

Jean Michel Six, Fed'in eylül ayında 85 milyar dolarlık aylık tahvil alımında azaltmaya gitmemiş olmasının gelişmekte olan piyasalarda olumlu algıladığını anımsatarak, "Borsa İstanbul'da yaşanan son yükseliş sürpriz değil. Yatırımcılarda Fed sonrası, 'yatırım için daha vakitleri olduğu' algısı oluştu. Fakat bu durumun geçici olduğunu hatırlayalım, bu durum yeniden değişecektir. Batı'da ve gelişmekte olan ekonomilerde para politikalarının yeniden sıkılaştığını göreceğiz" diye konuştu.

‘Kurda 1.92 hedefi imkansız görünmüyor’

Six, Fed'in son açıklamaları sonrasında gelişmekte olan ekonomilerin TL dahil para birimlerinde baskının azaldığını ifade ederek, "Bu anlamda bu hedefe (1.92 TL) yıl sonunda ulaşılması imkansız görünmüyor. Bu bir tahmin değil sadece gözlemimizdir. Yeni yıla doğru yaklaşırken ABD para politikasında yeni değişiklikleri göreceğimizi unutmamak lazım" dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.