S&P İrlanda'nın notunu yükseltti

S&P İrlanda'nın notunu yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, İrlanda'nın kredi notunu BBB+'dan A- seviyesine çıkarırken İtalya'nın kredi notunu BBB, görünümünü ise "negatif" olarak korudu

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, İrlanda'nın kredi notunu bir kademe yükselterek BBB+'dan A- seviyesine çıkardı. S&P, not artırımına neden olarak İrlanda'nın 6 yıldır devam eden bankacılık krizinde çıkma yolunda iyi ilerleme göstermesini işaret etti. S&P değerlendirmesinde İrlanda'nın mali pozisyonunun iyileştiğine ve ülkenin krizden zarar gören bankalarının tekrar finansal sağlıklarına kavuşma yolunda olduklarının işaretlerini gösterdiklerini vurguladı. S&P, İrlanda'nın kredi notları için görünümü 'pozitif' olarak korudu.

İtalya'nın kredi notu BBB, görünüm 'negatif'

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, İtalya'nın kredi notunu BBB olarak teyit ederken, görünümü ise 'negatif' olarak korudu. S&P, notları teyit etmesine neden olarak İtalyan hükümetinin önemli yapısal ve mali reformlar konusunda bir miktar ilerleme sağlayacağı beklentisine işaret etti. Görünümün 'negetif' olarak korunmasına neden olarak ise zayıf reel ve nominal büyüme görünümünün kamu sektörü bilançosu için oluşturduğu risklere işaret etti. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.