S&P: Türk bankalarının kazancı azalacak

S&P: Türk bankalarının kazancı azalacak

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk bankalarının kısa vadeli geri ödemeleri ve kredi portföyü kalitesi baskısı konusunda sorunu olmadığını ancak 2014'te kazanımlarının azalacağını açıkladı

A+A-

 Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), "Değerlendirdiğimiz Türk bankaları kısa vadeli geri ödemelerini gerçekleştirecek yeterlilikte likidite tamponlarına sahip" açıklamasında bulundu.

Bankacılık sektörüne ilişkin değerlendirme raporunu yayınlayan S&P, "Türk bankaları yeterli seviyede takipteki kredi karşılıkları ve ekstra sermaye tamponuyla faaliyet  göstermektedirler ve bu yüzden Türk bankalarının, beklenen kredi portföyü kalitesi baskılarına karşı dayanıklılık göstereceğini düşünüyoruz" öngörüsünde bulundu.

Yerel politikadaki gelişmeler, yaklaşan seçimler ve Fed’in devam eden tahvil alımı azaltımının, Türk bankaları için belirsizlikleri artırdığı belirten S&P açıklamasında, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının ocak ayındaki faiz artırımının, 2014’ün en azından ilk yarısında faiz marjlarını daraltması beklenmektedir. Yüksek faiz oranları, yüksek kredi kayıpları ve borçlanmadaki yavaşlamanın 2014 yılında Türk bankalarının kazanımlarını azaltacağı ön görülmektedir" ifadelerine yer verdi.

Türk bankacılık sektörünün ılımlı oynaklıklara karşı direncini vurgulayan S&P, "Türk bankalarının daha iyi olan konumları nedeniyle yeterli seviyede takipteki kredi hazırlıklarıyla sermaye tamponları sayesinde genel olarak beklenen malvarlığı kaliteleri baskılarına karşı dayanıklılık göstermesi beklenmektedir. Türk bankaları yeterli seviyede takipteki kredi karşılıkları ve ekstra sermaye tamponuyla faaliyet  göstermektedirler ve bu yüzden Türk bankalarının, beklenen kredi portföyü kalitesi baskılarına karşı dayanıklılık göstereceğini düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Yine de özellikle dış borçlanmayla bağlantılı olan yüksek fonlama riskleri konusunda tedbirli olunması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, kredi büyümesinin yavaşlamasının, bu yıl nominal kredi büyümesinin yüzde 10-15 aralığında olmasının beklendiği ifade edildi.

Türk lirasında geçen yılın ikinci yarısından itibaren süregelen ani değer kaybının, Türk bankalarının döviz cinsinden borçlanmalarına ilişkin direnç testi oluşturduğu görüşüne yer verilen açıklamada, "Değerlendirdiğimiz Türk bankaları kısa vadeli geri ödemelerini gerçekleştirecek yeterlilikte likidite tamponlarına sahip" tespiti yapıldı.

S&P, açıklamasında Türkiye’nin genel ekonomik göstergelerine de değinerek, Türkiye’nin ekonomik büyümesinin bu yıl yavaşlayarak yüzde 2,4 oranına gerilemesinin, enflasyon oranının ise bu yıl yüzde 9,8 oranında kaydedilmesinin beklendiğini belirtti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.