S&P: Türkiye, Ukrayna ve Gana en kırılgan ülkeler

S&P: Türkiye, Ukrayna ve Gana en kırılgan ülkeler

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, gelişmekte olan ülkeler arasında riskln en yüksek olduğu ülkelerin Türkiye, Ukrayna ve Gana olduğunu açıkladı

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s politika risklerinin gelişmekten olan ekonomilerin ratingleri için temel önem taşıdığını belirtti.

S&P’nin gelişmekte olan ülke ekonomilerine ilişkin açıkladığı raporda, “Gelişmekte olan piyasalar arasında Türkiye, Ukrayna ve Gana değişen sermaye akışlarına karşı en kırılgan üç ülke. Öte yandan Çin, Filipinler, Angola spekturumun güçlü kısmını oluşturuyor” ifadelerine yer verdi.

Buna karşın, mevcut piyasa koşullarının etkisinin geniş çaplı rating eylemine yol açmasının beklenmediği,  devlet tahvilleri piyasası için mevcut koşulların belli başlı temelleri daha iyi yansıttığı ifade edilen raporda, Fed’in tahvil alımı uygulamasından daha çok gelişmekte olan ekonomilerin buna karşı uygulamalarının daha önemli olduğu vurgulandı.

Raporda, “Gelişmekte olan ekonomilerin ülke ratinglerine ilişkin olarak bize göre temel riskler tahvil alımının azaltılmasından çok bunun etkileri, iç politika seçimleri ve uygulanmasıdır” denildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.