S&P Türkiye'nin "BB+" kredi notunu teyit etti

S&P Türkiye'nin "BB+" kredi notunu teyit etti

Standard & Poor's, Türkiye'nin kredi notunu BB+ olarak teyit etti, görünümü "durağan" olarak açıkladı

A+A-

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Türkiye'nin dış finansmana bağımlılığının yarattığı risklere karşılık para politikasında esneklik ve mali büyümenin güçlü bir tampon sağladığını belirterek, Türkiye'nin kredi notunu BB+ olarak teyit etti, görünümü ise "durağan" olarak açıkladı. S&P Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir düzeyin bir kademe altında olan BB+ seviyesine mart ayında yükseltmişti.

S&P maliye ve para politikasının gelecek iki yılda yapılacak üç seçimden bağımsız olarak uygulanması halinde Türkiye'nin notunu yükseltmeyi değerlendirilebileceğini belirtti. Raporda, "Otoriteler mali ve parasal politikaları seçim döngüsü konjonktüründen bağımsız olarak uygulamaya devam eder, dış borçlanmaya daha az bağımlı ve daha dengeli bir büyümeye destek olursa, Türkiye'nin kredi notunu artırmayı değerlendirebiliriz" denildi.

S&P tarafından yapılan açıklamada yüksek cari açık nedeniyle Türkiye'nin dış kaynaklı risklere açık olduğuna dikkat çekildi ve "Türkiye'nin dış finansmana bağımlı, fakat esnek para politikası ve mali genişleme imkanı bulunması önemli tamponlar oluşturuyor" ifadesine yer verildi.

S&P değerlendirmesinde liradaki değer kaybının Türkiye'nin net borçlarındaki artışta etkili olduğu ifade edilerek, "Kısmen küresel koşullardaki değişimin de etkisiyle liradaki zayıflığın Türkiye'nin net dış borç pozisyonunun GSYH'ya oranının bu yıl yüzde 62'ye yükselmesinde rol oynayacağını tahmin ediyoruz" denildi.
S&P Türkiye'de gayrı safi yurtiçi hasılanın bu yıl yüzde 3, gelecek yıl için ise yüzde 3.6 büyüyeceğini tahmin ediyor.

S&P Türkiye'nin dış bağımlılığını artıracak gelişmeler ve dış borçlanma maliyetlerindeki artışın ise kredi notunun indirilmesine neden olabileceğini belirtti. Raporda, "Kredilerin GSYH'ye oranı daha da artmaya devam eder cari açık belirgin bir şekilde açılır, Türk ekonomisinin dış bağımlılığı belirgin bir şekilde artış gösterirse kredi notunda indirimi değerlendiririz" denildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.