SPK, Bank Asya'ya izin vermedi

SPK, Bank Asya'ya izin vermedi

SPK, Bank ASya'nın iştiraki Asya Varlık Kiralama tarafından ihraç edilmesi planlanan 140 milyon lira nominal değerli kira sertifikalarının ihracına onay vermedi

A+A-

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bank Asya'nın iştiraki Asya Varlık Kiralama tarafından ihraç edilmesi planlanan 140 milyon lira nominal değerli kira sertifikalarının ihracını, banka hisselerinin işlem sırasının kapalılık hali ve bankanın ortaklık yapısındaki belirsizliği dikkate alarak onaylamadı.

SPK'nın haftalık bülteninde "İhraç belgelerinin onaylanması talebinin Borsa Yönetim Kurulu'nun toplantısında, paylarının işlem sırası kapatılmış bulunan Asya Katılım Bankası'nın ortaklık yapısı ve yönetiminin değişimi ile ilgili belirsizlikler nedeniyle paylarının işlem sırasının kapalılık halinin, ortaklık yapısındaki belirsizlik giderilene kadar devam etmesine karar verildiği dikkate alınarak, bu aşamada değerlendirmeye alınmamasına karar verilmiştir" denildi.

Borsa İstanbul, ortaklık yapısındaki belirsizlik giderilene kadar işlem sırasını kapattığı Bank Asya'yı geçen hafta BIST Pay Endeksleri'nden de çıkarma kararı almıştı.

Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen Bank Asya'nın satış sürecine ilişkin hükümet tarafından yapılan çelişkili açıklamalar ve bazı kamu kurumlarının banka ile protokollerini gerekçelerini açıklamadan sonlandırması, bankanın geleceğine dair soru işaretlerini artırmıştı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.