SPK, Te-Mapol Polimer'in halka arzını onayladı

SPK, Te-Mapol Polimer'in halka arzını onayladı

Te-Mapol Polimer'in 6,62 liradan halka arzını onaylayan Kurul, Latek Holding'in LTK Dış Ticaret paylarının satılmasında karar sahibi olanlar hakkında suç duyurusu yapılmasına da karar verdi

A+A-

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) haftalık bültenine göre Te-Mapol Polimer Plastik ve İnşaat Sanayi Ticaret AŞ'nin hisse başına 6,62 lira fiyatla halka arz edilmesine onay verildi.

Kurul, Edip Gayrimenkul Yatırım'ın 15 milyon lira nominal tutarlı bedelli sermaye artırımına, Gübre Fabrikaları TAŞ'nin 250,5 milyon lira ve Akdeniz Güvenlik Hizmetleri AŞ'nin 5 milyon lira nominal tutarlı bedelsiz sermaye artırımı başvurularına onay verdi.

Net Turizm, ortakların yeni pay alma hakları kısıtlanarak Net Holding'e tahsisli olarak satılmasının planlandığı paylarla ilgili 150 milyon lira nominal tutarlı bedelli sermaye artırımı için Kurul'a başvurdu.

İş Bankası, borçlanma ihracı yapacak

Kurul, İş Bankası'nın 20 milyar lira nominal tutarlı borçlanma aracı ihracı başvurusunu onayladı.
Ayrıca Yapı Kredi 5,6 milyar lira tutarlı, Türk Telekomünikasyon, yurt dışında 1 milyar dolar ya da muadili yabancı para veya Türk Lirası tutarlı, Aktif Yatırım Bankası 1,3 milyar lira tutarlı borçlanma aracı ihracı için Kurul'a başvurdu.

Latek Holding konusunda suç duyurusu

Kurul, Latek Holding tarafından LTK Dış Ticaret paylarının satın alınması ve satılması işlemlerinin incelenmesi sonucunda; LTK Dış Ticaret paylarının emsallerine göre bariz şekilde farklı fiyatlar üzerinden satın alınması ve aynı payların Levent Erdoğan'a satılması nedeniyle 25 Ekim 2011 ve 6 Temmuz 2012 tarihli söz konusu işlemlere taraf olan ve bu işlemler neticesinde menfaat elde eden Levent Erdoğan, Suphi Bülent Erdoğan, Murat Uysal, Derya Cebeci ve Burcu Erdoğan isimli şahıslar ile söz konusu işlemlere dayanak teşkil eden yönetim kurulu kararlarında imzası olan Davut Furuncuoğlu, Zekeriya Mete, Mehmet Erdem, Metin Yüksel ve Abdullah Sami Akşemsettinoğlu isimli şahıslar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Ayrıca Kurul, menfaat elde eden kişilerin söz konusu tutarı (64,4 milyon lira) yasal faizle ödemeleri ve Holding ortaklarının bilgilendirilmesi için Holding'in ilk genel kurulunun gündemine alınmasının istenmesine karar verdi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.