Star Rafineri 3,29 milyar dolar kredi buldu

Star Rafineri 3,29 milyar dolar kredi buldu

SOCAR Turkey Enerji A.Ş. (STEAŞ) Star Rafineri için 3,29 milyar dolarlık proje finansmanı kredisi temin ettiği

A+A-

STEAŞ, Star Rafineri için 3,29 milyar dolarlık kredi temin etti. Petkim, SOCAR Turkey Enerji A.Ş.'nin(STEAŞ) Star Rafineri için 3,29 milyar dolarlık proje finansmanı kredisi temin ettiğini bildirdi. Petkim'den konu ile ilgili KAP'a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Şirketimizin dolaylı hakim ortağı SOCAR Turkey Enerji A.Ş.'nin iştiraki olan STAR Rafineri A.Ş.'nin (STAR) Petkim Petrokimya Holding  A.Ş. Aliağa Kompleksi sınırları içerisinde sürdürdüğü STAR Rafineri projesinin dış kaynak ihtiyacı olan 3.290.000.000 USD'lik proje finansmanı kredisinin temini için yerel ve uluslararası 23 ihracat kredi kuruluşu, ticari banka ve kalkınma bankası ile gerekli kredi sözleşmelerinin imzalandığı bilgisi STEAŞ tarafından şirketimize bildirilmiştir.  STAR Rafineri A.Ş.'nin kullanacağı toplam kredinin 2.690.000.000 USD'lik kısmının ilk 4 yılı geri ödemesiz toplam 18 yıl vadeyle, geri kalan 600.000.000 USD'lik kısmın ise ilk 4 yılı geri ödemesiz toplam 15 yıl vadeyle temin edildiği öğrenilmiştir."
 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.