Süre azaldı, görüşme trafiği arttı

Süre azaldı, görüşme trafiği arttı

Bütçe krizinde 10.günü dolduran ABD'de Başkan Obama'nın çözüm için müzakerelere hız verdiği bildiriliyor.

A+A-

Başkan Barack Obama'nın ABD hükümetinin yeniden açılması ve borç tavanının yükseltilmesi için Temsilciler Meclisi ile Senato'daki Cumhuriyetçilerle müzakerelere hız verdiği yorumları yapılıyor.

Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre devletin tüm borçlarını ödeyebilmesi için borç tavanının bu ay yükseltilmesi gerekiyor. 17 Ekim'e kadar borç limiti artırılmazsa Hazine'deki yaklaşık 30 milyar dolar bir ya da iki haftada tamamen tükenecek.

IMF gibi uluslararası finans kurumları da daha önce ABD'deki bütçe sorununun çözülmesi için çağrıda bulundu. Son olarak G-20 tarafından yayınlanan cuma günkü bildiride "ABD, kısa vadeli mali belirsizliklerin üstesinden gelinmesi için derhal harekete geçmelidir" denildi.

Temsilciler Meclisi liderleri, Başkan'ın bütçe açığının azaltılması müzakerelerine 'tamam' demesi karşılığında borç tavanının altı haftalığına yükseltilmesini teklif etmiş; ancak Beyaz Saray bu teklifi reddetmişti. Obama, borç tavanının daha uzun süreliğine artırılmasını ve bütçe görüşmeleri için uzun vadeli bir forum oluşturulmasını öngören anlaşma sağlanmasını istiyor.

Başkan Obama, hem Temsilciler Meclisi hem de Senato Kurulları ile görüşmeler yaptı. Görüşmeler sırasında Cumhuriyetçiler, bütçe açığının azaltılması için çalışmaların sürmesi koşuluyla bütçe tavanının birbuçuk ay için yükseltilmesini teklif etti. Bir grup cumhuriyetçi ise demokratlarla birlikte çalışarak alternatif öneri sundu. Bu alternatif, borçlanma sınırının ocak ayı sonuna kadar yükseltilmesini, hükümetin mevcut harcama seviyeleri üzerinden mart ayına kadar açılmasını öneriyor.
Konuyla ilgili haberlerden Senato'daki Demokrat liderlerin teklife henüz destek vermedikleri anlaşılıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.