TANAP 2014’te start alıyor

TANAP 2014’te start alıyor

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı projesi (TANAP) için tarih veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, projede ilk kazmanın 2014'ün başlarında vurulacağını açıkladı.

A+A-

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TANAP Boru Hattı'nda 2014 başında temel atılıp çalışmalara başlanacağını belirtti. Başbakan, “Iğdır ile Nahçıvan arasında doğalgaz (hattı) görüşmeleri yapıldı. Ayrıca,Iğdır ile Nahçıvan arasında demiryolu yapılması ele alındı, bu çalışmalara başlayacağız. Aliyev ile Azerbaycan doğalgazının Balkanlar'da yayılabileceği ülkelerde ne tür işbirliği yapılabileceğini görüştük. Azerbaycan ile Balkanlarda doğalgaz için yatırımlar yapma imkanımız var, bunların planlamalarını yapacağız” dedi.
26 Aralık 2011’de mutabakat zaptı imzalanan, 26 Haziran 2012’de de Hükümetler arası imzaların atıldığı TANAP, Türkiye ve Avrupa’nın doğalgaz arzına, Azerbaycan Şah Deniz-2 sahası ve ilave kaynaklardan doğalgaz tedariği sağlayacak. Giriş noktası Azerbaycan, Türkiye sınırı Türkgöz girişi olan 56 inçlik hattın, Avrupa’ya çıkış noktaları Yunanistan ve Bulgaristan sınırları, Türkiye içi çıkış noktaları ise Eskişehir ve Trakya bölgesi olacak. TANAP Projesi için öngörülen 4 aşamanın ilki 2018’de ilk gaz akışıyla gerçekleşecek. 2020’de yıllık 16 milyar metre küp olacak kapasitenin, 2023’te 23 milyar metre küp, 2026’da ise 31 milyar metre küp seviyesine kadar ulaşması hedefleniyor. Projenin büyüklüğünün 6-7 milyar dolar arasında olduğu belirtiliyor.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.