Tartışmalı kanun TBMM'de kabul edildi

Tartışmalı kanun TBMM'de kabul edildi

TOBB ve TESK yöneticilerinin seçimlerde aday olmamaları ya da seçilememeleri durumunda eski görevlerine dönme olanağı veren kanun TBMM’de kabul edildi.

A+A-

TOBB ve TESK yöneticilerinin seçimlerde aday olmamaları ya da seçilememeleri durumunda eski görevlerine dönme olanağı veren kanun TBMM’de kabul edildi. Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ise kapsama dahil edilmedi.

Söz konusu düzenleme kamuoyunda, Ak Parti'nin bazı oda başkanlarını yerel seçimlerde zayıf olduğu bölgelerde aday olarak göstermek için hazırlandığı gerekçesiyle tartışma yaratmıştı.

TBMM Genel Kurulu'nda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kabul edildi. Kanuna göre, milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan odalar ve borsaların birlik başkanı ve birlik yönetim kurulu üyeleri ile oda ve borsa yönetim kurulu başkan ve üyeleri; esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları genel başkan ve başkan ile yönetim ve denetim kurulu üyeleri, seçilemedikleri takdirde, en geç Yüksek Seçim Kurulunca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir ay içinde eski görevlerine dönebilecek.

TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerde bir önerge ile kanunun kapsamına ‘kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının' da dahil edilmesi planlanmıştı. Ancak AK Parti kanun kapsamını genişletmekten vazgeçti. Bu nedenle de ‘seçim düzenlemesi' TOBMM ve TESK ile sınırlı kaldı. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.